StoryEditorPieniądze dla rolnika

Kredyt dla rolnika – od czego zależy oprocentowanie

08.07.2020., 08:07h
Sytuacja finansowa zmusza niekiedy do posiłkowania się kredytem gotówkowym, tym bardziej że jego podstawową zaletą jest swoboda decyzji co do przeznaczenia uzyskanych z niego pieniędzy. Z reguły, jeśli w grę nie wchodzi duża kwota, jego uzyskanie nie wiąże się z wieloma formalnościami. Zawsze jednak trzeba sprawdzić dokładnie umowę kredytową i ocenić swoje możliwości spłaty.

Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe

– Słyszałem, że Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Ile może wynieść obecnie maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego, bo według mnie zwykłe kredyty komercyjne są nadal za drogie? – pyta jeden z naszych Czytelników. Ostatnie zmiany, jakie wprowadziła Rada Polityki Pieniężnej, nastąpiły 29 maja br. Rada obniżyła wtedy wszystkie stopy procentowe. Stopa referencyjna, która wpływa na oprocentowanie kredytów gotówkowych, została obniżona z 0,5 do 0,1%. Warto zauważyć, iż od marca 2015 r. do 17 marca br. włącznie wynosiła 1,5%.

Co składa się na koszty kredytowe?

Na koszt kredytu składają się koszty odsetkowe i pozaodsetkowe. Artykuł 359 § 21 w zw. z art. 359 § 2 Kodeksu cywilnego przewiduje, że maksymalne odsetki nie mogą wynieść więcej niż dwukrotność odsetek ustawowych. Te z kolei są równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5%. Skoro stopa referencyjna wynosi 0,1%, kredyt może być obecnie oprocentowany nie wyżej niż 7,2%. W sytuacji gdy spóźnimy się ze spłatą kredytu, bank może nas obciążyć również dwukrotnością odsetek ustawowych...
Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 07:33