Co należy rozumieć przez kwotę emerytury?
Przy czym przez kwotę emerytury lub renty rozumie się wysokość pobieranej emerytury lub renty brutto lub sumę tych świadczeń wraz ze świadczeniami wypłaconymi przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych, z wyłączeniem dodatku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych z emeryturami i rentami, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń.
Do kogo należy udać się z wnioskiem?
Z wnioskiem o świadczenie wyrównawcze należy się udać do oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS. Pobierający emeryturę rolniczą z KRUS i emeryturę wypłacaną przez ZUS, składają wniosek w jednostce organizacyjnej ZUS.
Jakie dokumenty należy złożyć?
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych wystawiony przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Osoby uprawnione do emerytury i renty zagranicznej lub innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze dodatkowo powinny dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość, wystawiony przez zagraniczną instytucję.
W jakiej wysokości można otrzymać świadczenie?
Świadczenie wyrównawcze przysługuje w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą 2400 zł, a łączną kwotą otrzymywanych emerytur i rent oraz świadczeń zagranicznych. Ze świadczenia wyrównawczego nie potrąca się zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay