StoryEditorUbezpieczenia

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu upraw jesienią?

06.10.2019., 18:10h
Rusza jesienna kampania ubezpieczania upraw. Warto zainteresować się ubezpieczeniem upraw, zwłaszcza od ujemnych skutków przezimowania, przymrozków oraz od gradu. Brak ubezpieczenia co najmniej połowy upraw to o połowę zmniejszona pomoc państwa w przypadku dotacji czy preferencyjnego kredytu.
Przypominamy, iż według ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych, ujemne skutki przezimowania oznaczają szkody spowodowane wymarznięciem, wymoknięciem, wyprzeniem, wysmaleniem lub wysadzeniem roślin w okresie od 1 grudnia do 30 kwietnia. Z kolei przymrozki wiosenne to szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0°C w okresie między 15 kwietnia a 30 czerwca. 


Od jakich ryzyk można ubezpieczyć uprawy? Czy ubezpieczyciel wypłaci całą sumę ubezpieczenia?

Zawierając polisę, trzeba pamiętać, że zacznie ona działać dopiero po 14 dniach, czyli po okresie karencji. Warto też zwrócić uwagę, iż ustawa o ubezpieczeniu upraw wskazuje, że ubezpieczyciel odpowiada za szkody spowodowane przez:

  • huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne – jeżeli szkody w plonie głównym wyniosą co najmniej 10%;
  • suszę – jeżeli szkody w plonie głównym wyniosą minimum 25%.

Polisy mogą zawierać tzw. franszyzę. Oznacza to, że odszkodowanie za szkody wywołane wystąpieniem wszystkich ryzyk, poza suszą, może być pomniejszone o nie więcej niż 10% wartości tych szkód. Natomiast w przypadku suszy – o 20%, 25% albo 30% sumy ubezpieczenia. 

Przeanalizuj wybór

Dotowane polisy można wykupić w towarzystwach: 

  • Concordia Ubezpieczenia – Grupa Generali,
  • InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Vienna Insurance Group,
  • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,
  • Powszechny Zakład Ubezpieczeń,
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”.

Concordia rozpoczyna jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw 1 października. Potrwa on do końca listopada. Ochroną mogą być objęte uprawy zbóż ozimych oraz uprawy rzepaku ozimego. Jak wskazuje Krzysztof Mrówka, dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych, ubezpieczenia będą zawierane w specjalnie przygotowanych pakietach. Pakiet Bonus Z uwzględnia grad i ujemne skutki przezimowania, pakiet Baza Z jest poszerzony dodatkowo o przymrozki wiosenne, natomiast Plus Z zawiera – oprócz gradu, ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych – deszcz nawalny i huragan. Możliwe będzie również ubezpieczenie upraw tylko od ryzyka gradu i rozszerzenie ochrony od ryzyka ognia. Już w momencie podpisywania polisy rolnik będzie decydował o wariancie wypłaty odszkodowania za szkody powstałe w wyniku ujemnych skutków przezimowania – czy będzie to 15% czy 25% sumy ubezpieczenia

Rolnicy, którzy wykupią w Concordii polisę na zboża ozime, będą mogli rozszerzyć ochronę o ryzyko suszy. Jak deklaruje Krzysztof Mrówka, odpowiedzialność Concordii za szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi lub gradem, w przypadku wykupienia specjalnej klauzuli szczególnej, rozpoczyna się od 8% ubytku w plonie. 

W Pocztowym Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych rolnicy mogą jesienią ubezpieczyć uprawy zbóż ozimych oraz rzepak i rzepik, a także wykę ozimą. W niektórych przypadkach możliwe będzie też ubezpieczenie nasadzeń drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Ubezpieczenia są dostępne w kilku pakietach: 

  • Pakiet Zima podstawowy – obejmuje ujemne skutki przezimowania, wiosenne przymrozki oraz grad;
  • Pakiet Zima, w którym obok powyższych ryzyk uwzględnione są także deszcz nawalny, lawiny, obsunięcia się ziemi, huragan i pioruny;
  • Pakiet Zima Klimat – zawierający powyższe i chroniący także przed skutkami powodzi i suszy.
  • Polisy są dostępne w ponad 2 tys. placówek Poczty Polskiej. 

Z kolei w PZU, jak mówi Paweł Ochmański, dyrektor ds. ubezpieczeń rolnych, rolnicy mogą wybrać ochronę przed pojedynczym ryzykiem lub wykupić Pakiet Jesień. Pakiet ten składa się z ochrony przed gradem, przymrozkami wiosennymi i ujemnymi skutkami przezimowania. Można go rozszerzyć o ochronę przed suszą. Stałym klientom, którzy ubezpieczają budynki w gospodarstwach rolnych, PZU oferuje specjalną zniżkę na ochronę zbóż i rzepaku. Rolnicy mogą też bez dodatkowych opłat rozłożyć płatność za polisę na raty. 

W Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” polisę na uprawy  rolnicy mogą wykupić od 1 października. Oferta dotowanego ubezpieczenia obejmuje 21 różnych wariantów.  Rolnik może ubezpieczyć uprawy od wskazanych przez siebie ryzyk, wybierając pojedyncze ryzyko, pakiety dwóch, trzech, pięciu ryzyk, aż po pakiet składający się ze wszystkich dziesięciu ryzyk wskazanych w ustawie o ubezpieczeniach upraw. Oferta przewiduje także skorzystanie ze zniżek, w tym za posiadanie w TUW „TUW” ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa oraz za jednorazową opłatę składki.     

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczyciela?

Zawierając umowę ubezpieczenia upraw rolnych, warto zwrócić uwagę na jej: zakres, definicje oraz wyłączenia odpowiedzialności. 

Wybierając ofertę, trzeba też przeanalizować takie szczegóły, jak: procent ubytku w plonie, od jakiego przejmowana jest odpowiedzialność za szkody, czy są stosowane udziały własne, czy suma ubezpieczenia jest stała, czy ubezpieczyciel wymaga ubezpieczenia całego areału danego gatunku uprawy. 

Rolnik powinien też sprawdzić, czy ubezpieczyciel wymaga, by uprawy spełniały określone kryteria przyjęcia do ubezpieczenia. Ważne jest także, aby towarzystwo, z którym zawiera się umowę, nie stosowało mechanizmów obniżających odszkodowanie, jeżeli ceny płodów rolnych spadną w trakcie żniw.

Podstawą prawną każdej umowy ubezpieczenia są ogólne warunki ubezpieczenia. Przed podpisaniem polisy należy je przeczytać i poprosić o wyjaśnienie niezrozumiałych zapisów.

Ubezpieczenie upraw to obowiązek

Rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia obowiązkowego upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź, suszę, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne. Obowiązek ubezpieczenia uważa się za spełniony, jeżeli od 1 lipca roku następującego po roku, za który rolnik uzyskał płatności bezpośrednie, w okresie 12 miesięcy ochroną ubezpieczeniową objęte jest co najmniej 50% powierzchni upraw od co najmniej jednego z ryzyk.


Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 23:12