StoryEditorPieniądze dla rolnika

Pożyczki dla producentów świń ze strefy ASF

16.03.2021., 15:03h
ARiMR wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem świń (ASF).

Ile wynosi maksymalny okres pożyczki?

Maksymalny okres spłaty pożyczki to 10 lat, a jej wysokość uzależniona jest od kwoty zobowiązań cywilnoprawnych, liczby stad oraz średniorocznej liczby świń utrzymywanej w 2016 r. w danym stadzie, a także od wysokości dostępnego limitu de minimis w rolnictwie. Pomoc ta ma bowiem taki charakter.

Gdzie składać wnioski o pomoc?

Nabór wniosków o pożyczkę prowadzony jest w trybie ciągłym. Można je składać do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta świń.

Pożyczka jest nieoprocentowana, a ARiMR nie pobiera prowizji za jej udzielenie. Spłata zobowiązania następuje w ratach miesięcznych albo kwartalnych, w terminach i kwotach określonych w harmonogramie spłaty stanowiącym załącznik do umowy zawieranej pomiędzy ARiMR a pożyczkobiorcą.

Co należy do zobowiązań cywilnoprawnych?

Do zobowiązań cywilnoprawnych należą m.in.:

  • zobowiązania z tytułu umów sprzedaży, w tym z tytułu nieopłaconych faktur, np. za maszyny i urządzenia, materiał siewny i szkółkarski, inwentarz żywy, nawozy, pasze, środki ochrony roślin, opał, paliwo itp.,
  • zobowiązania z tytułu umów kredytu lub pożyczek, w tym kredytów konsolidacyjnych oraz kredytów z dopłatami ARiMR do oprocentowania,
  • opłaty z tytułu sprzedaży (poboru) wody, energii lub odbioru ścieków,
  • opłaty na rzecz spółek wodnych,
  • opłaty z tytułu umów ubezpieczeniowych (niezależnie od rodzaju ubezpieczeń),
  • zobowiązania z tytułu umów sprzedaży lub dzierżawy nieruchomości, w tym wobec KOWR lub jednostek samorządu terytorialnego.

Na co udzielana jest pomoc finansowa dla rolnika?

Pożyczka udzielana jest na spłatę zobowiązań, które powstały przed datą złożenia wniosku o pożyczkę, nie są objęte postępowaniem egzekucyjnym lub sądowym oraz nie uległy przedawnieniu. Jeżeli producent świń prowadzi już inną działalność rolniczą, to do nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych zalicza się w takim przypadku również te zobowiązania, które zostały podjęte w związku z prowadzeniem tej działalności.

Jakie kwoty pożyczki rolnik może otrzymać?

Kwota pożyczek na siedzibę stada nie może przekroczyć kwoty zobowiązań cywilnoprawnych i zależy od średniorocznej liczby świń utrzymywanych w 2016 r. Jeżeli świń było:

  • nie więcej niż 50 – pożyczka wynosi do 50 tys. zł;
  • powyżej 50 do 100 sztuk – do 100 tys. zł;
  • powyżej 100 do 500 sztuk – do 300 tys. zł;
  • powyżej 500 do 1000 sztuk – do 500 tys. zł;
  • powyżej 1000 sztuk – do 1 mln zł.
Liczba świń utrzymywanych średniorocznie w 2016 r. to średnia roczna liczba świń ustalona jako iloraz sumy liczby świń utrzymywanych w siedzibie stada w ostatnim dniu każdego miesiąca 2016 r. i liczby 12.

Spłatę zobowiązań cywilnoprawnych w wysokości środków wypłaconych w ramach udzielonej pożyczki trzeba udokumentować w terminie miesiąca od dnia wypłacenia pożyczki.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 14:50