StoryEditorDotacje PROW

Duże zmiany w dotacjach na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Co się zmieni?

22.11.2021., 18:11h
Planujesz ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej? To przygotuj się na spore zmiany w programie.

W związku z wydłużeniem przez UE okresu realizacji PROW o dwa lata, resort rolnictwa wprowadza zmiany do poszczególnych programów PROW. Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej też będą wypłacane na nowych zasadach. Co się zmieni?

Premie będą także dla rolników bez dopłat bezpośrednich

Przede wszystkim wprowadzona zostanie zmiana, która umożliwi uzyskanie wsparcia na założenie działalności pozarolniczej także tym osobom ubezpieczonym w KRUS, którym nie zostały przyznane płatności obszarowe.

- Z informacji przekazywanych przez ARiMR wynika, iż zdarzały się przypadki rolników, którzy spełniali warunek ubezpieczenia na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik, natomiast do gospodarstw rolnych w których pracują, z różnych powodów, nie zostały przyznane płatności obszarowe, wobec czego wydawane były decyzje odmawiające przyznania pomocy – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Rolnik będzie mógł zmienić profil działalności

Zmiany w przepisach dotyczą także przypadków, gdy wnioskujący o przyznanie pomocy zawiesili albo zakończyli prowadzenie działalności pozarolniczej w okresie krótszym niż 2 lata od złożenia wniosku i ubiegają się o podjęcie działalności ponownie, ale o innym profilu.

Łagodniejsze kary za niestworzenie miejsc pracy

Kolejna zmiana ma złagodzić sankcje finansowe nakładane w sytuacji, gdy beneficjent utworzył mniej miejsc pracy niż przewidziane w biznesplanie, ale liczba utworzonych miejsc pracy pozwala zachować cel i spójność operacji.

Biznes plan jak mapa drogowa

Do wniosku o przyznanie premii rolnik będzie musiał dołączyć szczegółowy biznes plan. Będzie on swoistą mapą drogową nowej działalności gospodarczej, która pokazuje, w jaki sposób następuje realizacja przyjętych założeń w określonych warunkach np.: wejście na rynek, osiągnięcie określonego poziomu zysku, wprowadzenie do sprzedaży danego produktu itp.

Dotychczasowe doświadczenie nie są bowiem budujące. Na pięć nowo tworzonych przedsiębiorstw tylko jedno rozwija długofalową działalność i istnieje powyżej kilku lat. Cztery na pięć albo nie rozpoczynają działalności albo w krótkim czasie upadają.

- Przyczyn tego jest wiele a najczęściej są to: błędna, zazwyczaj nadmiernie optymistyczna ocena własnych możliwości i predyspozycji, błędna ocena sytuacji rynkowej, niedoszacowanie nakładów początkowych, niedoszacowanie kosztów działalności, brak rezerwy finansowej i środków kapitałowych, zły wybór partnerów biznesowych. Większości powyższych błędów można uniknąć poprzez sporządzenie solidnego biznesplanu a następnie dokładną weryfikację jego założeń – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nie będzie można dostać pieniędzy na zakup taksówki

Ministerstwo rolnictwa uznało także, że zbyt duża liczba wniosków o przyznanie pomocy złożonych w ramach naboru przeprowadzonego w 2020 r. dotyczy działalności taksówek osobowych. Tymczasem według raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) w 2018 roku Polska znajdowała się na 6 pozycji w Unii Europejskiej pod względem liczby użytkowanych aut osobowych z wynikiem 23,4 mln przy czym liczba tych samochodów w Polsce nadal rośnie w związku z czym popyt na tego typu usługi szczególnie na obszarach wiejskich systematycznie maleje. W związku z powyższym proponuje się usunąć tego typu działalności z możliwości wsparcia.

Kiedy najbliższy nabór na rozpoczęcie działalności pozarolniczej?

Najbliższy nabór wniosków na Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ARiMR zamierza przeprowadzić w grudniu 2021 r. lub styczniu 2022 r. Podczas naboru w 2020 r. złożono prawie 10 tys. wniosków o pomoc.

wk
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 15:26