StoryEditorpieniądze

Stan wyjątkowy przy granicy uderzy rykoszetem w rolników?

08.09.2021., 13:09h
Wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią odczują rolnicy z gospodarstw objętych restrykcjami. Ze względu na obostrzenia myśliwi nie będą mogli prowadzić odstrzału dzików. Mogą  pojawić się problemy z wypłatą odszkodowań za szkody łowieckie. Czy grozi nam wysyp ASF we wschodniej Polsce? Co z szacowaniem szkód łowieckich?

Stan wyjątkowy przy wschodniej granicy Polski, wprowadzony w związku z rosnącą liczbą migrantów będzie obowiązywać przynajmniej przez miesiąc. Objęto nim część województwa podlaskiego i lubelskiego.

Ze względu na stan wyjątkowy myśliwi nie mogą prowadzić odstrzału dzików

Ma on swoje konsekwencje także dla myśliwych, bo wyklucza noszenie broni na tym terenie. A to w praktyce oznacza wyłączenie możliwości polowań, w tym również odstrzału sanitarnego dzików.  I tu pojawia się problem. ASF w Polsce w tym roku szaleje wyjątkowo mocno. Wstrzymanie odstrzału dzików aż na miesiąc (albo i dłużej, jeśli stan wyjątkowy zostanie przedłużony) na terenach, gdzie populacja tych zwierząt jest bardzo duża, może skutkować wzmożonym rozprzestrzenianiem się wirusa.

- Trudno powiedzieć, czy wirus zaatakuje z większą siłą. O tym przekonamy się „po fakcie”. Ale pewne jest, że w okresie trwania stanu wyjątkowego, nie będziemy prowadzili zaplanowanego odstrzału dzików – wyjaśnia w rozmowie z nami Dominik Szary z Polskiego Związku Łowieckiego. Dodaje, że objęcie broni palnej myśliwskiej i amunicji zakazem noszenia na obszarze stanu wyjątkowego nie było konsultowane z Polskim Związkiem Łowieckim.

Rolnicy boją się wybuchu ognisk ASF. "To będzie katastrofa dla gospodarstw"

Obawy o wybuch wielu ognisk ASF na Podlasiu i Lubelszczyźnie ma też Podlaska Izba Rolnicza.

- Odstrzału ma nie być na razie 30 dni. Ale zapewne stan wyjątkowy zostanie przedłużony o kolejne dwa miesiące. Jeśli przez taki okres populacja dzika nie będzie redukowana, może dojść do wybuchu wielu ognisk. Gdyby tak się stało, byłaby katastrofa, bo na naszym terenie wirus jest w miarę opanowany – w tym roku mieliśmy tylko jedno ognisko – zaznacza w rozmowie z nami Podlaska Izba Rolnicza.

Dominik Szary ma jednak nadzieję, że postawienie płotu wzdłuż wschodniej granicy ograniczy liczbę dzików, które przechodziły do Polski z Białorusi i z Ukrainy.

Nie będzie odszkodowań za szkody łowieckie?

Dla rolników ze wschodniej Polski wprowadzenie stanu wyjątkowego oznacza nie tylko problemy z ASF. Są uzasadnione obawy, że myśliwi nie będą chcieli odpowiadać za szkody łowieckie i ich szacować.

- Nie wykluczamy, że przez brak możliwości polowań, myśliwi nie będą chcieli brać odpowiedzialności za szkody. Obawiamy się także, że nie będzie ich komu szacować. Bo przecież jest zakaz przemieszczania się i mogą szacować tylko miejscowi myśliwi. A jeśli na danym terenie takiego nie ma, to co wtedy? Dlatego w miniony poniedziałek wystąpiliśmy z wnioskiem do wojewody podlaskiego w tej sprawie. Zbliżają się przecież żniwa kukurydziane, więc tych dzików na polach będzie mnóstwo – poinformowała nas Izba.

O tym, jakie będą dalsze losy wniosku PIR poinformujemy Was w następnym tygodniu – w poniedziałek ma się odbyć spotkanie z wojewodą w tej sprawie.

Zapytaliśmy też MSWiA oraz ministerstwo środowiska, czy zostaną wprowadzone zmiany w rozporządzeniu, tak by myśliwi mogli jednak polować i szacować szkody łowieckie. Jak tylko otrzymamy odpowiedzi, opublikujemy je. 

Minister rolnictwa obiecuje dla rolników odszkodowania za stan wyjątkowy

Natomiast Grzegorz Puda, minister rolnictwa, na antenie Polskiego Radia24 obiecał wsparcie ze strony państwa rolnikom, którzy poniosą szkody w wyniku wprowadzonych restrykcji na mocy stanu wyjątkowego. Obecnie rząd pracuje nad rozporządzeniem dot. takich odszkodowań, a premier Morawiecki zapewnia, że pierwsze rekompensaty mają być wypłacone w ciągu najbliższych tygodni.
Z zapowiedzi rządzących wynika, że wnioski o odszkodowanie za stan wyjątkowy będzie można składać do wojewody i to ten organ będzie przyznawać i wypłacać rekompensaty.

Co to jest stan wyjątkowy?

Stan wyjątkowy to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych (stan wojenny, stan wyjątkowy, stan klęski żywiołowej) wprowadzanych w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające. Może oznaczać zakaz przemieszczania się i nakaz pozostania w domach, może też regulować dostęp do usług i produktów.

Kamila Szałaj, fot. PZŁ

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. listopad 2024 08:11