StoryEditorWiadomości rolnicze

Zasiłki dla poszkodowanych w wyniku nawałnic. O czym należy wiedzieć, aby je otrzymać?

21.07.2022., 10:07h
Rodziny bądź osoby samotnie gospodarujące, które spotkało nieszczęście związane z poniesieniem strat w wyniku gwałtownych zjawisk pogodowych, mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości od 6 tys.  do 200 tys. zł w zależności na co jest ono udzielane, informuje w Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Na jakich zasadach?

Pomoc dla osób w poszkodowanych, ale w szczególnie trudnej sytuacji

Wsparcie dotyczy strat jakie poniosły w gospodarstwach domowych, tj. na przykład budynkach mieszkalnych czy w podstawowym ich wyposażeniu, a równocześnie znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, w wyniku czego nie są w stanie zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych.

Zasiłek w wysokości do 6 tysięcy zł można otrzymać na podstawie wcześniej przeprowadzonego wywiadu środowiskowego, a dokładniej tylko części VII kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego, który przeprowadza właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ośrodek pomocy społecznej.

Można otrzymać pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego

Na cele remontu zniszczonego budynku lub lokalu mieszkalnego można starać się o zasiłek wynosi do 20 tysięcy złotych. W szczególnych przypadkach zasiłek może wynieść więcej niż 20 tysięcy złotych, ale maks. do 100 tysięcy złotych).

Zasiłek na odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego

Kwota wsparcia nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. Jednak by je uzyskać, wymagana jest decyzja o nakazie rozbiórki i oszacowanie szkody przez osobę upoważnioną do tego typu działań (czyli posiadającą odpowiednie kwalifikacje)

Jakie są inne możliwe formy pomocy?

Jak wynika z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej osoby, których majątek został zniszczony w wyniku różnego typu nawałnic mogą także otrzymać pomoc, taką jak:

  • otrzymanie niezbędnego schronienia, posiłku, ubrania.
  • praca socjalna,
  • poradnictwo specjalistyczne,
  • wsparcie w formie interwencji kryzysowej.
  • Wsparcie w formie pobytu w ośrodku wsparcia.

Gdzie szukać wsparcia?

Wszelkich niezbędnych informacji w zakresie pomocy społecznej udzielają ośrodki pomocy społecznej.

Ponadto na stronie MSWiA pod adresem www.gov.pl/web/mswia znajdują się zasady udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych”.

IMGW alarmuje: upały 2. i 3. stopnia, ale nadchodzą burze

Jak podaje IMGW, w czwartek 21 lipca 2022 roku, ma w Polsce dominować zwrotnikowa temperatura. I na przeważającym obszarze kraju wydano ostrzeżenia o upale 2. i 3. stopnia. 

Gorąca była także miniona noc, w wielu miejscach temperatura przekraczała 20 st. C.


Pogoda ma się jednak wkrótce zmienić. IMGW informuje, że w czwartek do zachodniej Polski zaczyna napływać zatoka niżowa, a z nią wilgotniejsze powietrze. Warunki staną się bardziej dynamiczne, zatem po południu lokalnie mogą wykształcić się burze, a wraz z nimi deszcz do ok. 15 mm, porywy wiatru do ok. 70 km/h i grad do ok. 3 cm. Noc z 21/22 lipca ma minąć pod kątem licznych burz, porywów wiatru do ok. 80 km/h, gradu miejscami powyżej 2 cm i opadów deszczu.

Piątek 22 lipca zapowiada się z burzami na w Polsce północnej w rejonie Pomorza oraz na południu, głównie na obszarze górskim Tatr. Masa powietrza o największych zasobach energii konwekcji przebiegać będzie w pasie od Pomorza, Warmii i Mazur, przez Mazowsze, Ziemię Świętokrzyską, część Ziemi Łódzkiej i Lubelszczyzny, po Małopolskę i Podkarpacie.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. unsplash

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 05:39