Są zmiany w Krajowym Planie Strategicznym, m.in. w ramach ekoschematu Zróżnicowana struktura upraw. Przyjęty przez Komisję Europejską polski KPS przewidywał, że warunkiem realizacji tego ekoschematu jest uprawa co najmniej 3 różnych upraw na gruntach ornych w gospodarstwie, przy czym udział zbóż i rzepaku ma nie przekraczać 65%.
- Rzepak nie jest zbożem, należy do rodziny krzyżowych, a nie traw. Jego udział w płodozmianie jest korzystny dla gleby. Wprowadzane ograniczenie uprawy rzepaku jest niezgodne z dobrą praktyką rolniczą - wyjaśniał samorząd rolniczy.
Zróżnicowana struktura upraw: rzepak nie będzie w tej samej grupie co zboża
W związku z tym postulatami minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w połowie grudnia zapowiedział zmiany w KPS. W myśl nowych przepisów rzepak nie będzie przyporządkowany do tej samej grupy co zboża, co oznacza że będzie wyłączony z wymogu ograniczającego łączny udział zbóż i rzepaku do 65 proc. w strukturze zasiewów.
- Zgodnie z opiniami ekspertów w zakresie dobrych praktyk rolniczych, rzepak w obecnych warunkach praktyki rolniczej jest rośliną mającą dodatni wpływ (ze względu na stosowaną przez rolników praktykę mieszania z glebą bądź przyorywania słomy) na bilans materii organicznej w glebie i nie można traktować go na równi ze zbożami - wyjaśnia Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa i Przewodniczący Komitetu Monitorującego Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Bartosik: uprawa rzepaku ma pozytywny wpływ na poziom materii organicznej w glebie
Bartosik wylicza, że po zbiorze rzepaku ozimego na polu pozostaje 5-9 t słomy na 1 ha, która jest rozdrabniana podczas zbioru i mieszana z glebą. Przypomina, że słoma pozyskiwana z rzepaku jest bogatsza w składniki pokarmowe w porównaniu ze słomą zbóż. Charakteryzuje się wysoką zawartością składników pokarmowych, zwłaszcza potasu i wapnia.
"Rzepak w płodozmianie zwykle nie przekracza 25 proc."
Ponadto, jak zaznacza Bartosik, rzepak w płodozmianie zwykle nie przekracza 25% - gdyż uprawa ta nie toleruje następstwa po sobie – dlatego konieczne dla prawidłowej agrotechniki jest zachowanie przynajmniej 4 lat odstępstwa. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż rozbudowany system korzeniowy rzepaku, po pozostawieniu i po rozłożeniu w glebie pozostawia strukturę, która w porównaniu z innymi uprawami, w tym zbożami, pozytywniej wpływa na zasobność materii organicznej.
Zaproponowane zmiany musi zatwierdzić teraz Komisja Europejska.
Kamila Szałaj, fot. arch.