StoryEditorSpółdzielnia mleczarska

Afery w Bielmleku ciąg dalszy

25.04.2021., 22:04h
Stało się to, o czym informowaliśmy na naszych łamach. Trzystu byłych członków Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek otrzymało od syndyka wezwania do wpłaty brakującej części udziałów. Obowiązującą według zarządzającego masą upadłościową jest kwota udziału wykazana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Rolnicy mają 21 dni na uregulowanie należności

Wynosi ona 50 000 zł. To właśnie do niej dostawcy są zobowiązani wyrównać swoje przeszłe wpłaty. Termin na uregulowanie wskazanych w piśmie kwot, jaki podaje syndyk masy upadłościowej, to 21 dni. Jak już informowaliśmy w kilku poprzednich numerach, większość z producentów mleka nie będzie w stanie uregulować ich w tak krótkim terminie. Co więcej, znaczna część nie będzie mogła uregulować ich nigdy. Okolice Bielska Podlaskiego to w większości bardzo mali hodowcy. Kwoty, które widzą na wezwaniach, niejednokrotnie stanowią wielokrotność ich wypłat za dostarczone mleko.

Sytuacja wygląda dramatycznie. Pierwszymi osobami, które ponoszą finansową odpowiedzialność za stan firmy, są te najbardziej poszkodowane. Większość z nich nie otrzymało pełnej zapłaty za dostarczone do spółdzielni mleko. Są to kwoty niejednokrotnie liczące po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dostawcy mleka nie są w stanie uniknąć odpowiedzialności finansowej?

W jednym z ostatnich numerów informowaliśmy o wykreśleniu członków w lutym ubiegłego roku. Jak się okazuje, jest to termin niewystarczający, aby uniknąć odpowiedzialności finansowej. Zgodnie z ustawą prawo spółdzielcze, w razie wszczęcia postępowania upadłościowego w ciągu roku od dnia, w którym członek przestał należeć do spółdzielni, obowiązany jest on uczestniczyć w pokrywaniu jej strat, jak gdyby nadal nim był. Ponadto po ogłoszeniu upadłości członkowie spółdzielni, na żądanie syndyka upadłości, niezwłocznie uiszczają niewpłaconą jeszcze część udziału.

Sprawy sądowe dotyczące Bielmleku będą się toczyć przez długie lata

Wydarzenia mające miejsce w Bielmleku dotyczą wielu obszarów i są wyjątkowo złożone. Odnajdujemy tu wielką politykę, zaangażowanie instytucji finansowych należących do państwa i prokuraturę najwyższego szczebla. Centralne Biuro Antykorupcyjne umieściło na swojej stronie internetowej raport o działaniach w 2020 roku, gdzie wspomina o działaniach prowadzonych w sprawie Bielmleku. „Tygodnik Poradnik Rolniczy” już od blisko dwóch lat informuje, że wyłącznie rolnicy są poszkodowanymi w tej sprawie. W związku z tym należy szukać rozwiązań, które zabezpieczą ich byt. Sprawy sądowe dotyczące Bielmleku będą się toczyć przez długie lata. Tym bardziej, że obowiązkiem wierzycieli spółdzielni będzie podejmowanie wszelkich działań mających na celu odzyskanie należności.

Artur Puławski
Zdjęcie: Józef Nuckowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. listopad 2024 00:09