Ilu polskich rozpłodników jest dostępnych w ofertach krajowych spółek inseminacyjnych?
Celem analizy jest wskazanie proporcji wykorzystania rozpłodników polskich i zagranicznych do tworzenia ofert buhajów przedstawianych hodowcom oraz wykorzystania potencjału genetycznego krajowego i zagranicznego w realizacji programu hodowlanego przez poszczególne spółki.
Należy zaznaczyć, iż aktualna sytuacja rynkowa oraz własnościowa w spółkach inseminacyjnych sprzyja promocji zagranicznego nasienia w Polsce. Wszystkie spółki branżowe działają obecnie w oparciu o przesłanki czysto komercyjne na wysoce konkurencyjnym rynku inseminacyjnym w kraju.
Brak promocji polskiej genetyki
Rynek ten w żaden sposób nie jest unormowany i nie jest wspierany w zakresie promocji krajowej genetyki. Sytuacja taka nie jest dobra dla krajowych spółek, ponieważ w odróżnieniu od podmiotów dystrybucyjnych (sprzedających zagraniczne nasienie buhajów w Polsce) ponoszą one znaczne nakłady finansowe na realizację programów hodowlanych, z których pochodzą buhajki stanowiące ofertę dla hodowców. Dodatkowo negatywnie wpływa brak zainteresowania organizacji hodowlanych ochroną wła...