StoryEditorZdrowie

Im więcej ruchu mają krowy, tym łatwiej się wycielają

24.01.2020., 11:01h
W celu ujednolicenia prac oraz uzyskania większych wydajności, hodowcy bydła mlecznego rezygnują z wypasu na rzecz całorocznego żywienia alkierzowego często z zastosowaniem dawki TMR. Eliminacja żywienia pastwiskowego w wielu stadach oznacza zero ruchu dla krowy, bo obora, jaką hodowca dysponuje, jest w systemie uwięziowym. Dlatego Andrzej Duczmal zachęca, aby przy stosunkowo niskich nakładach wygospodarować miejsce na ruch chociażby dla krów zasuszonych i jałówek wysoko cielnych, gdyż to zdecydowanie wpłynie na łatwość porodów.
Zaobserwowałem, że ruch ma bardzo korzystny wpływ na wykrywanie rui oraz na łatwość wycieleń, te parametry znacznie się poprawiły, od kiedy jałówki i krowy zasuszone chodzą luzem, dlatego  chcemy uwolnić z uwięzi całe stado – przyznał Andrzej Duczmal, dodając, że nie tylko ruch w przypadku jałówek wpłynął na lepszą skuteczność krycia, ale też odpowiednie żywienie, nie prowadzące do nadmiernego zapasania. Zdaniem gospodarza, szczuplejsza jałówka szybciej się pokryje, jak będzie miała mniej problemów po wycieleniu.

Formalności wstrzymują inwestycję

Jałówki i krowy zasuszone chodzą luzem w zaadaptowanych pod ich potrzeby garażach i stodole, zaś krowy dojne korzystają z obory uwięziowej. Jednak niebawem ma się to zmienić. Andrzej Duczmal chce poprzez rozbudowę i modernizację posiadanej stodoły uzyskać funkcjonalną oborę wolnostanowiskową. Już dawno złożył stosowny wniosek do ARiMR o dofinansowanie tego przedsięwzięcia w ramach PROW. Niestety, jak przyznał rolnik, Agencja działa opieszale.

Najpierw długo czekaliśmy na rozpatrzenie wniosku, potem było czepianie się szczegółów i to wszystko nas blokuje z nową inwe...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 01:15