Leki przeciwzapalne pomagają krowom w rekonwalescencji po wycieleniu
Wykazano, że po wycieleniu leczenie lekami przeciwzapalnymi, takimi jak np. aspiryna, ma pozytywny wpływ na produkcję, zdrowie macicy i płodność krów. Na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii (Penn State University), przeprowadzono badanie, które miało na celu zbadanie wpływu aspiryny na zdrowie wymion.
Krowy potrzebują okresu zasuszenia
Podczas cyklu produkcyjnego krów, okres zasuszenia jest tym, w którym zwierzę jest szczególnie wrażliwe na występowanie różnorakich infekcji. Niemniej, okres zasuszenia jest niezbędny do przebudowy tkanki wymienia i przygotowania gruczołu do kolejnej laktacji. Krowy mleczne, które mają krótki okres zasuszenia (<35 dni) lub w ogóle go nie mają, wykazują niższą produkcję mleka, odpowiednio o 4,5% lub 19%, w porównaniu do krów o standardowej długości okresu zasuszenia (40–60 dni). Podobnie wydłużony okres zasuszenia (80 dni) również negatywnie wpływa na produkcję mleka i jego składniki, a także może powodować nadmierną kondycję krów.
Zasuszenie - okres w którym krowy są szczególnie narażone na zapalenia wymion
Zasuszenie – chociaż konieczne – jest jednak czynnikiem ryzyka podklinicznego i klinicznego zapalenia wymienia, ponieważ zwiększa ciśnienie wewnętrzne w gruczole, powodując wyciek mleka, otwierając bez...
35>