StoryEditorCielęta

Jak chronić cielęta przed chorobami układu oddechowego podczas zimy?

07.12.2022., 14:12h
Chociaż jeszcze jesień, to w ubiegłym tygodniu zima już nam o sobie przypomniała. Niestety, zimowe miesiące to czas wzrostu zachorowań cieląt na choroby układu oddechowego. Jedną z najważniejszych kwestii bezpośrednio związanych ze zdrowiem cieląt jest właściwa wentylacja pomieszczeń, w których przebywają.

W jakiej temperaturze powinny przebywać młode cielęta?

Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia cielęta mleczne czują się najlepiej w temperaturze od 10 do 24℃. Gdy temperatura spada poniżej 10℃, cielęta mogą doświadczać stresu związanego z zimnem i zaczynają zużywać energię, aby utrzymać optymalną temperaturę ciała. Kiedy tak się dzieje, cielęta zużywają energię na proste utrzymanie temperatury ciała, zamiast przeznaczać ją na wzrost i rozwój.

Jak chronić cielęta przed przeciągami i jednocześnie zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w oborze?

W okresie zimowym szczególnie ważne jest, aby cielęta były utrzymywane w środowisku chroniącym je przed bezpośrednimi wiatrami i przeciągami. Bo to one właśnie są jednym z czynników powodujących utratę ciepła. Gdy w gospodarstwie stosowany jest tzw. zimny wychów cieląt w budkach igloo, staramy się zapewnić im dobre schronienie. Gdy cielęta utrzymywane są w przeznaczonych dla nich pomieszczeniach, przed utratą ciepła chronimy je zazwyczaj przez zamykanie drzwi czy spuszczanie kurtyn. Trzeba jednak zawsze mieć na uwadze, że takie działania mogą drastycznie obniżyć jakość powietrza.

Dobrym rozwiązaniem, chroniącym młody organizm przed utratą ciepła są specjalne derki dla cieląt

  • Dobrym rozwiązaniem, chroniącym młody organizm przed utratą ciepła są specjalne derki dla cieląt

Środowisko przebywania cieląt, w którym nie ma odpowiedniej wentylacji charakteryzuje się większą wilgotnością, dużą ilością szkodliwych gazów i pyłów unoszących się w powietrzu oraz rozwojem bakterii w wilgotnej ściółce. Gdy różnica temperatur wewnątrz pomieszczenia w stosunku do temperatury zewnętrznej jest większa niż 5℃, wskazuje to na problem z wentylacją. I chociaż środowisko cielęcia musi pozostać wolne od przeciągów, należy znaleźć sposób na cyrkulację świeżego powietrza. Przepływ świeżego powietrza przez kojce usuwa nieświeże powietrze, szkodliwe zapachy amoniaku oraz pomaga kontrolować poziom wilgotności. Tak więc umiarkowany ruch powietrza w cielętnikach, zapewniający zwierzętom świeży jego dopływ jest ze wszech miar pożądany. Niemniej, „z tyłu głowy” zawsze powinniśmy mieć ryzyko powstawania przeciągów, które schładzają cielęta i sprzyjają powstawaniu chorób układu oddechowego.

Czy dobrze jest utrzymywać cielęta zimą w budkach typu igloo?

Cielęta przebywające na zewnątrz w budkach typu igloo zazwyczaj mają bardzo dobrą wentylację. Kluczowym elementem pomagającym cielętom w utrzymaniu ciepła ciała i zapewnieniu komfortu w surowych zimowych miesiącach jest ściółka. Zapewnienie im wystarczającej ilości czystej, suchej ściółki, aby umożliwić gniazdowanie, pomaga zaizolować cielę i zapewnia mu wygodę w chłodne dni. Okazuje się, że możliwość głębokiego gniazdowania cieląt zmniejsza ryzyko ich wyziębienia. Ponieważ młode cielę nie ma zdolności do wytwarzania dużych ilości ciepła ciała, warto również przyjrzeć się innym sposobom na zapewnienie mu ciepła w miesiącach zimowych.

Praktycznym rozwiązaniem jest np. stosowanie specjalnych derek lub płaszczy, które zapewniają dodatkową ochronę cielętom utrzymywanym zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Szczególnie zimą należy zadbać jakość i częstotliwość karmienia cieląt

I na koniec jeszcze jedno, niezwykle ważne przypomnienie. W zimowe dni konieczne jest odpowiednie dostosowanie dawek pokarmowych. W mroźne dni przygotowane pójło może szybko tracić optymalną temperaturę. Z tego też powodu temperatura początkowa pójła nie powinna być niższa niż zalecane 40–42°C. Aby w pełni pokryć zapotrzebowanie nowo urodzonych cieląt, w okresie zimowym można zwiększyć ilość lub częstotliwość zadawanego pójła.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 01:41