StoryEditorPorady

Jak dobrze zaprojektować legowisko dla HF-a?

18.05.2021., 09:05h
Nadal w nowych oborach często można spotkać zbyt małe wymiary boksów legowiskowych, ponieważ hodowcy sugerują się wymogami urzędowymi tzw. minimalnymi standardami utrzymania zwierząt, a zapomnieli, że przez ostatnie dwie dekady krowy za sprawą szeroko stosowanego nasienia od buhajów hf znacznie powiększyły swe rozmiary.

Wymagania urzędowe dotyczące legowisk dla krów już dawno są nieaktualne

Dziś z reguły krowa nie waży 525 kg, a 650–750 kg, dlatego wymagania formalne mówiące o szerokości legowiska 1,15 m i długości 1,65 m już dawno są nieaktualne. Dzisiaj przeciętna krowa rasy hf ma 152 cm w krzyżu, jest długa na 292 cm i szeroka na 63 cm.

Jak dobrze zaprojektować legowisko dla HF-a?

Istnieje prosty sposób na wyliczenie długości legowiska, co przyda się każdemu hodowcy planującemu budowę obory. Metoda ta mówi, że jeśli stanowisko jest ograniczone trwałą przeszkodą np. ścianą, a jego długość jest mierzona od krawędzi kanału gnojowego do ściany, to powinna wynosić 2 x wysokość krowy w krzyżu. Zakładając, że przeciętna wysokość w krzyżu krowy wieloródki w stadzie wynosi 152 cm, to stanowisko powinno mieć długość 304 cm. W przypadku, gdy stanowisko jest otwarte i położone jest naprzeciw innego stanowiska może być krótsze. Wtedy dobrze jest, gdy ma długość 1,8 x wysokość krowy w krzyżu, czyli 1,8 x 152 cm = 274 cm. Z kolei szerokość legowiska powinna wynosić 2 x szerokość krowy w guzach biodrowych.

Oborę trzeba zaprojektować pod potrzeby zwierząt

Nowe obory na pierwszy rzut oka robią wrażenie, są naszpikowane nowoczesnymi urządzeniami, jednak często przy ich projektowaniu i urządzaniu przedkładamy organizację naszej pracy nad potrzeby zwierząt, które są bardzo wysokie i często odbiegają od naszego wyobrażenia. Błędy związane z budowaniem czy też modernizacją obór trudno wychwycić, ponieważ nie od razu będzie widać ich konsekwencje, takie jak: kulejące krowy, urazy mechaniczne, wzmożone występowanie mastitis, choroby metaboliczne czy też problemy z rozrodem. Dwa ostatnie następstwa zazwyczaj wiążemy z żywieniem, ale bardzo często ich podłoże bywa wieloczynnikowe. To wszystko prowadzi do zwiększenia brakowania i skrócenia życia krowy.

W oborze wolnostanowiskowej na każdą krowę rasy hf powinno przypadać co najmniej 0,6–0,8 m długości stołu paszowego. Korytarz gnojowy przy stole paszowym powinien być na tyle szeroki, aby umożliwić wyminięcie dwóch krów za krową, która w tym momencie pobiera paszę. Dobrze jest, gdy wysokość poręczy karkowej wynosi 0,83 x wysokość przeciętnej krowy w krzyżu. Zaś głębokość położenia poręczy karkowej od krawędzi stanowiska powinna wynosić 1,2 x wysokość krowy w krzyżu.


  • W tej oborze projektując wymiary boksów legowiskowych uwzględniono wielkość krów rasy hf, dlatego zwierzęta w całości mieszczą się na legowisku i wygodnie odpoczywają
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 17:16