StoryEditorPorady

Jak latem skutecznie zwalczać muchy w oborze?

18.06.2020., 17:06h
Jakież byłoby to dobrodziejstwo. Ale, niestety, całkowite pozbycie się much z naszych obór, cielętników i jałowników jest praktycznie niemożliwe. Niemniej nie podjęcie walki z tymi uciążliwymi insektami narazić może nas na poważne kłopoty i oczywiście dodatkowe koszty.

Nadchodzi lato - czas rozpocząć walkę z muchami

Zimny maj – jak twierdzą niektórzy – najzimniejszy od 30 lat, wydłużył okres, w którym natarczywe owady nie atakowały naszych zwierząt. Jednak lato tuż-tuż; temperatury coraz wyższe i coraz liczniejsza staje się populacja much w budynkach inwentarskich. Jednym słowem, czas pomyśleć o skutecznej z nimi walce. Jednym z niezbędnych warunków skutecznego zwalczania much jest właściwa higiena, której podstawą jest częste usuwanie obornika, regularne usuwanie odchodów z kanałów gnojowych, czyszczenie posadzek szczelinowych i oczywiście dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich. Jednak to nie wystarczy i z uwagi na fakt, że ciepła, wilgotna i zasobna w pokarm obora stwarza idealne warunki dla procesu rozmnażania się much, do ich skutecznego zwalczania trzeba zawsze podchodzić kompleksowo, wykorzystując wszelkie możliwe sposoby, z których największą skuteczność zapewnia stosowanie środków chemicznych.

Nie bagatelizuj ich obecności - muchy to wektory groźnych chorób

Pamiętajmy, że zainwestowane w walkę z muchami nakłady zwrócą się z nawiązką. Muchy przenoszą bowiem szereg chorób bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Są głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi mastitis w stadzie. I tak np. za letnie zapalenie wymienia odpowiedzialna jest mucha z gatunku Hydrotea irritans, którą przyciąga zapach kwasu mlekowego oraz nieowłosiona skóra wymienia, na której to owady rozsiewają bakterie powodujące zapalenie.

Cielętniki to ulubione miejsce rozmnażania się much
  • Cielętniki to ulubione miejsce rozmnażania się much


Obecność much to stres dla krów

Zwierzęta atakowane przez muchy narażone są na nieustanny stres, bowiem owady zakłócają ich odpoczynek oraz pobieranie paszy. Zaburzony zostaje więc ich dobrostan, a to oznacza spadek wydajności. Przygotowując plan zwalczania much trzeba pamiętać, że najlepiej i najskuteczniej jest rozpocząć od larw, które przepoczwarczają się w osobniki dorosłe. Larwy należy zwalczać w miejscu ich bytowania, czyli na posadzkach, ściółce czy też posadzkach rusztowych. Do tego celu wykorzystuje się różnorodne preparaty w postaci proszków, granulatów i płynów, którymi posypuje lub spryskuje się miejsca bytowania larw. W zależności od zawartej substancji czynnej preparaty przerywają cykl rozwojowy larw muchy lub też deformują poczwarki. Do zwalczania dorosłych owadów służą preparaty chemiczne, a decydując się na konkretny produkt warto sprawdzić, jaką zawiera on substancję czynną. Na czas działania insektycydów, a tym samym ich skuteczność, wpływa wiele czynników takich jak np. pogoda. Warto zatem zwrócić uwagę, czy wybrany preparat skutecznie działa w miejscach nasłonecznionych i ciepłych.


  • Długotrwałe stosowanie (przez kilka lat) jednego insektycydu może prowadzić do powstania odporności u much, co powoduje, że staje się on nieskuteczny
Przed przystąpieniem do zwalczania much zarówno pomieszczenie, jak i zwierzęta należy wcześniej przygotować. Powierzchnie ścian i sufitów należy dokładnie oczyścić, również z kurzu, pajęczyn. W przeciwnym razie zabrudzenia, pył i kurz pochłaniają część preparatu, co zmniejsza jego skuteczność działania. Elementy wyposażenia, które mają kontakt z wodą pitną i paszą dla zwierząt powinny być szczelnie zakryte folią, co zabezpieczy przed osiadaniem na nich drobnych cząsteczek preparatu, które mogą być szkodliwe dla zwierząt.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie główne: Pixabay
Zdjęcia w artykule: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 05:41