StoryEditorPorady

Jak można zredukować zużycie antybiotyków w hodowli bydła mlecznego?

20.11.2021., 16:11h
Już za niewiele ponad 2 miesiące, bo 28 stycznia 2022 r. wejdą w życie unijne przepisy ograniczające stosowanie antybiotyków w chowie bydła. Z całą pewnością wpłyną one na sposób prowadzenia hodowli i wymuszą konieczność nowego podejścia do profilaktyki, szczególnie mastitis – choroby uważanej za jedną z najbardziej kosztownych w hodowli bydła mlecznego.

Ważna profilaktyka mastitis

W kolejnych artykułach nieco więcej uwagi zamierzamy poświęcić tematom, które – jak mamy nadzieję – pomogą w przygotowaniu się do zmian wynikających z nowych przepisów. Z taką pomocą wyszła firma De Heus, która stworzyła Akademię Zdrowego Wymienia po to, by wspierać hodowców w profilaktyce mastitis. Dzięki udziałowi w Akademii hodowcy mogą zredukować straty finansowe spowodowane subklinicznym i klinicznym mastitis, ograniczyć straty mleka, szybko ocenić zdrowotność wymion czy poprawić kondycję swojego stada. Kompleksową ocenę zapewnia OptiCare, autorskie narzędzie diagnostyczne firmy De Heus.


90 ważnych sekund

Podstawą walki z mastitis jest prawidłowo przeprowadzony dój, który minimalizuje ryzyko rozprzestrzenia się chorobotwórczych patogenów. Z kolei podstawą prawidłowo przebiegającego doju jest przepuszczanie mleka z pęcherzyków mlecznych do przewodów oraz zatok mlecznych. Pod wpływem bodźca np. dźwięk pulsatorów na hali udojowej impuls nerwowy przechodzi do przysadki mózgowej, która zaczyna wydzielać oksytocynę. Ta zaś, wraz z krwiobiegiem trafia do wymienia i uruchamia proces sekrecji mleka. ...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 13:59