StoryEditorDobry hodowca

Jak nowoczesne technologie pozwalają zarządzać krowami i produkcją mleka?

29.04.2022., 13:04h
Wystarczyły zaledwie dwa miesiące, by Mateusz i Łukasz Gralowie przekonali się, jak bardzo inwestycje w nowoczesne technologie w hodowli bydła i produkcji mleka są nie tylko przydatne, ale przede wszystkim niezbędne. Szczególnie, że w najbliższym czasie planują zarządzać stadem krów mlecznym liczącym 300 sztuk.

Takiego startu można pozazdrościć

Bracia Mateusz i Łukasz Gralowie to młodzi hodowcy i jednocześnie przyszli następcy mlecznego gospodarstwa Krystyny i Stanisława Gralów. Doświadczeni hodowcy inicjatywę dalszego rozwoju gospodarstwa oddali synom, a jej efekty mogliśmy podziwiać podczas naszej wizyty w Kózkach.

Na rusztach i słomianych materacach

Od niespełna trzech miesięcy młodzi hodowcy użytkują nową, bezuwięziową oborę (o wymiarach 81 x 36 m), przeznaczoną docelowo dla trzech setek krów. Budynek posiada stalową konstrukcję nośną, na której wspiera się dach z płyty warstwowej, z 8–centymetrową warstwą izolacyjną, który zwieńczony jest szerokim na 3,60 m świetlikiem kalenicowym.

Ściany boczne wymurowano do wysokości 70 cm, a nad nimi zamontowano specjalistyczne kurtyny. Przejazdowy korytarz paszowy (o szerokości 6 metrów) dzieli obiekt na dwie analogiczne części. Przy jednej z nich zaplanowano łącznik stanowiący poczekalnię, z której zwierzęta przechodzą do znajdującej się w odrębnym pomieszczeniu dojarni.

Hodowcy zdecydowali się na utrzymanie krów na posadzce rusztowej o szerokości belek 12 cm i nacisku na oś do 4 ton...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 18:34