StoryEditorObory

Jak wybudować oborę wolnostanowiskową za 35 tys.zł? Rolnikowi z Podlasia to się udało

28.12.2021., 15:12h
Wraz z powiększeniem liczebności stada Paweł Andraka zrezygnował z wypasu bydła, ale już po roku zauważył nasilenie problemów zdrowotnych u swoich krów. Nie chciał wracać do pastwiska, zatem wybudował dość nietypową oborę dającą nie tylko możliwość całorocznego ruchu, ale także korzystania ze świeżego powietrza.

Ciche ruje, ciężkie porody i problemy ze stawami krów

Mieliśmy oborę uwięziową, brak ruchu na pastwisku w pierwszej kolejności doprowadził do problemów ze stawami, trudniej było wychwycić ruję, mieliśmy też więcej ciężkich porodów. Dlatego na początku bydło przeprowadziliśmy na zwyczajny okólnik, gdzie również dowoziliśmy paszę, ale tam problem stanowiły warunki atmosferyczne, zwłaszcza deszcze obniżające wartość pasz znajdujących się pod chmurką – powiedział rolnik.

Własny pomysł i wykonanie nietypowej obory

Dlaczego obora Pawła Andraki jest dość nietypowa? Ano dlatego, że w całości powstała według pomysłu rolnika i jedna z jej ścian bocznych jest zupełnie otwarta, a konstrukcję podtrzymują słupy. Przez tę dużą otwartą przestrzeń krowy mogą swobodnie wychodzić na obszerny utwardzony okólnik, ścielony słomą. Zatem okólnik jest jakby integralnym przedłużeniem powierzchni legowiskowej obory, mającej formę głębokiej ściółki. Co więcej, większość prac rolnik wykonał sam, od zalania fundamentów poprzez spawanie wygrodzeń. Wykorzystał też własny budulec na konstrukcję, jakim było drewno ze swojego lasu, co znacząco przyczynił...
Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 13:16