StoryEditorPorady

Jak zadbać o krowy na pastwisku podczas upałów?

28.06.2021., 07:06h
Prawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna, a także ta mechaniczna, ograniczają ryzyko stresu cieplnego w oborze. A jak w upalne dni można pomóc bydłu będącemu na pastwisku?

Nocny wypas, dostęp do cienia i wody

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z upałami może być wypas nocny lub wyprowadzenie bydła bardzo wcześnie rano i sprowadzanie je na południe a następnie wyprowadzanie wieczorem, kiedy temperatura jest już niższa. Jednak w wielu stadach nie ma takiej możliwości. Wtedy musimy pamiętać o bezwzględnym obowiązku zapewnienia stałego dostępu do wody. Warto także zadbać, aby były to pastwiska, gdzie zwierzęta mają możliwość schować się w cieniu, np. pod drzewami.

Podczas upałów podawaj krowom dodatki elektrolitowe

Podczas upałów krowy piją wodę nawet kilkanaście razy dziennie i to w dużych ilościach. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatków elektrolitowych, które zniwelują niedobory spowodowane poceniem się zwierząt. Poidła i wanny na pastwisku należy nie tylko regularnie napełniać, ale też czyścić. Im wyższa temperatura powietrza, tym szybciej w pojemnikach namnażają się niekorzystne dla zdrowia bakterie. Woda jest tam czysta tylko do momentu, gdy krowy po raz pierwszy się nie napiją. Wtedy dostają się do niej resztki pożywienia, które w szybkim tempie rozkładają się i stają się doskonałą pożywką dla bakterii i innych organizmów chorobotwórczych.

Zabezpiecz krowy przed owadami

Przy upałach na pastwisku mogą wystąpić oparzenia słoneczne oraz zmiany związane z uczuleniem na światło słoneczne, zwłaszcza na niepigmentowanej skórze strzyków i wymienia. Groźne w tym czasie dla bydła są także owady, w tym głównie muchy, komary, kleszcze, bąki, gzy czy meszki. Ukąszenia bywają na tyle bolesne, że zwierzę zaczyna się oganiać na możliwe sposoby i uciekać. Owady mogą być również przyczyną alergii. Inwazję owadów można odstraszyć różnymi preparatami, które są do tego przeznaczone.

Pamiętajmy, że bydło poci się 10 razy mniej niż człowiek, przez co jest mało odporne na wysokie temperatury powietrza. Najbardziej optymalne warunki cieplne dla tych zwierząt są, gdy temperatura wynosi pomiędzy 4 a 10oC.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Unsplash
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 14:18