StoryEditorZdrowie krów

Jak zapobiegać stresowi cieplnemu u krów w oborze i na wypasie?

11.08.2022., 14:08h
Letnie upały skutkują stresem cieplnym, który w oborze najbardziej zagraża wysokowydajnym krowom będącym w okresie okołowycieleniowym lub w szczycie laktacji.

Czym jest stres cieplny u krów?

Stres cieplny to nic innego jak przegrzanie organizmu krowy spowodowane wysoką temperaturą w połączeniu z dużą wilgotnością otoczenia. Może spowodować zmniejszenie wydajności mlecznej krów nawet o 30–35%. Przyczyną tego jest zarówno ujemny wpływ ciepłego otoczenia na przemiany zachodzące w organizmie krowy, jak i zmniejszone pobieranie paszy.

Wysokowydajne krowy są bardziej narażone na negatywne skutki wysokich temperatur

Wysokowydajne krowy bardziej odczuwają skutki upałów, ponieważ same wytwarzają więcej ciepła podczas trawienia dodatkowych dawek paszy potrzebnych do wyprodukowania większych ilości mleka. Jednak stres cieplny najwięcej szkód może wyrządzić w okresie okołowycieleniowym, może znacznie podwyższyć ryzyko wystąpienia powikłań poporodowych, jak zatrzymanie łożyska czy też zapalenie macicy. Jedno jest pewne – krowy, która na krótko po wycieleniu lub przed, przejdzie stres cieplny, nie będzie łatwo ponownie zacielić. W przypadku krów w wysokiej ciąży upał może doprowadzić do zmniejszenia wagi urodzeniowej cielęcia oraz pogorszenia jakości siary.

Skuteczność inseminacji podczas...

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 11:44