StoryEditorCielęta

Jaka powinna być siara podawana cielęciu?

15.10.2020., 12:10h
Najważniejszym etapem w życiu cielęcia jest żywienie siarą. Jak szybko i w jakiej ilości podawać cielętom siarę hodowcy doskonale wiedzą. Niestety, nadal najwięcej zastrzeżeń budzi higiena jej podawania.

Jakie znaczenie dla cielęcia ma podawanie czystej siary?

„Czysta” siara to taka, w której jest nie więcej niż 10 000 CFU/ml bakterii E. Coli, a całkowita ilość bakterii nie powinna być większa niż 100 000 CFU/ml. Jakie to ma znaczenie dla zdrowia cielęcia? Najlepiej potwierdzają to wyniki doświadczenia przeprowadzonego na 600 cielętach, którym podawano siarę niepasteryzowaną (z dużą ilością bakterii) i siarę pasteryzowaną (praktycznie bez bakterii). Te które piły „czystą” siarę były rzadziej leczone, o 25% rzadziej chorowały na biegunkę i o wiele mniej było wśród nich upadków. Trzeba pamiętać, że siara bardzo szybko się psuje. Zaraz po zdojeniu ma poniżej 100 tys. bakterii w 1 ml, ale już po godzinie, w siarze może być nawet około miliona drobnoustrojów.

Jak nie zanieczyścić siary i zadbać o jej jakość?

Jak więc prawidłowo postępować z siarą, by nie została skażona bakteriami? Przede wszystkim należy szybko ją zdoić po porodzie i jak najszybciej podać cielęciu lub umieścić w lodówce lub łaźni z zimną wodą i zamrozić. Siara nie powinna być przechowywana w lodówce (4°C) dłużej niż 24 godziny. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej. Jak podają statystki, aż 54% zdojonych porcji siary pozostaje w temperaturze pokojowej przez godzinę zanim zostanie podane cielęciu. Na domiar tego, siara przelewana jest z naczynia do naczynia średnio 2,5-krotnie, co dodatkowo naraża ją na „skażenie” patogenami. Jeśli chcemy mieć cielęta bez biegunek w pierwszych dniach życia, bezwzględnie musimy więc zadbać o czystość procesu skarmiania siarą.


  • Wraz ze wzrostem ilości bakterii w siarze (szczególnie Escherichia Coli) zmniejsza się efektywność wchłaniania immunoglobulin z przewodu pokarmowego
Prawidłowe mycie wiader czy też butelek powinno opierać się na poniższych zasadach:
  • wypłukaniu w letniej (ale nie gorącej) wodzie, umyciu w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i szczotki
  • przepłukaniu środkiem dezynfekującym
  • dokładnym wypłukaniu
  • szybkim osuszeniu.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 12:44