StoryEditorBydło mleczne

Mniej czyli więcej. Rolnicy ograniczyli stado krów, ale poprawiali parametry mleka

03.02.2023., 12:02h
Prowadzą gospodarstwo od 40 lat, a od 20 stado bydła mlecznego objęte jest oceną użytkowości mlecznej. I choć Grażyna i Czesław Warszawscy nie są najmłodsi, co miało wpływ na ograniczenie pogłowia bydła, to pozyskują mleko o bardzo wysokich parametrach suchej masy, wszak tłuszcz jest na poziomie ponad 4,5% a białko przekracza granicę 3,5%.

Nie ilość, a jakość mleka

Nie młodniejemy, a wręcz przeciwnie, dlatego ilość bydła ograniczyliśmy z 60 do 45, a samych krów utrzymujemy już nie 40 a 30, jednak cały czas naszym priorytetem są wysokie parametry mleka, co w dużej mierze decyduje o cenie surowca. Bydło utrzymujemy bardzo różne, zarówno są to czystorasowe hf-y, jak i mieszańce, dlatego średnia wydajność nie jest ani niska, ani wysoka i wynosi ponad 8 tys. kg mleka. Mamy własny kontener na nasienie, które zamawiamy z dwóch firm: MCHiRZ Łowicz i WCHiRZ Poznań, a zabiegi inseminacji wykonuje lekarz weterynarii – powiedział hodowca.

Na dobre i na złe ze swoją spółdzielnią

Czesław Warszawski jest członkiem rady nadzorczej Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu, był też jednym z budowniczych zakładu tejże spółdzielni. Brał czynny udział w zmianach, jakie ją dotknęły w latach 90., będąc w gronie 96 założycieli formy spółdzielczej pod nazwą SDM, wszak wcześniej była to OSM w Wieluniu. A w ostatnich latach mocno wspiera prezesa Marka Kapicę.

Współpraca ze spółdzielnią układa się bardzo dobrze, gdyż mamy młodego i trzeźwo myślącego prezesa, który jest jedn...

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 09:56