StoryEditorŻywienie krów

Na pogórzu do żywienia krów rasy simentalskiej wykorzystuje pastwisko i PMR

06.01.2020., 08:01h
Odkąd tylko Piotr Rabicki sięga pamięcią, to w jego rodzinnym gospodarstwie było bydło rasy simentalskiej, bardzo dobrze spisujące się w trudnych warunkach Pogórza Bukowskiego, leżącego na wysokości ponad 600 m n.p.m. Dziś jeśli ktoś utrzymuje tu krowy, a takich gospodarstw jest coraz mniej, to są to właśnie krowy rasy simentalskiej.
Rasa mięsno-mleczna, odporna, którą można ekonomicznie żywić bez udziału kiszonki z kukurydzy, a więc z wykorzystaniem pastwisk i łąk – to właśnie zadecydowało o sukcesie simentala w naszych stronach – powiedział Piotr Rabicki, chociaż sam jako nieliczny z tutejszych hodowców uprawia kukurydzę na kiszonkę i utrzymuje bydło w sposób alkierzowy, a więc bez letniego wypasu. Przy takim żywieniu osiąga od rasy simentalskiej bardzo wysokie parametry mleka: prawie 5% tłuszczu oraz 3,5% białka.

Nauka żywienia z PMR-em

Od dwóch miesięcy rolnicy karmią bydło dawką TMR, a właściwie PMR, bo składa się ona tylko z pasz objętościowych. Jak sami przyznają, dopiero uczą się jej sporządzania. W tym celu zakupili poziomy wóz paszowy Intermix o pojemności 12 m3, który współpracuje z wysłużonym ciągnikiem MF 255.

Podoba mi się jak paszowóz pracuje. Mieszanie PMR-u trwa szybko, bo 15 minut, a ciągnik ma stosunkowo małą moc – powiedział Piotr Rabicki, dodając, że w skład PMR-u wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka z traw i koniczyny, siano i słoma. Zaś pasza treściwa powstająca na bazie własnych śrut zboż...
Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 16:26