StoryEditorAnalizy rynkowe

Na wolnym handlu zyskuje motoryzacja, ale nie rolnictwo i przemysł przetwórczy

24.09.2022., 15:09h
Krajowy sektor mleczarski wciąż zmaga się z rosnącymi kosztami produkcji. Nic nie zwiastuje końca tych wzrostów, bo wedle zapowiedzi, czekają nas kolejne podwyżki cen gazu oraz energii elektrycznej.

Wzrosty cen prądu i gazu przeniosą się na wzrost cen artykułów spożywczych

Będzie to powodowało konieczność przeniesienia tych podwyżek na ceny produktów w sklepach. Stawia to polskie rodziny w trudnej sytuacji. Nasze coraz chudsze portfele powodują, że wkrótce będzie trzeba dokonywać wyborów, co i w jakiej ilości kupić. Oznacza to, że rynek zbytu, zwłaszcza droższych produktów, może się mocno skurczyć. Problem w tym, że w tym samym czasie produkcja mleka rośnie.

W lipcu bieżącego roku dostawy do mleczarni były o 1,3% wyższe niż w czerwcu, a skup mleka w pierwszych 7 miesiącach w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego był wyższy aż o 2,3%. Szacunkowo można przyjąć, że w tym roku zwiększymy produkcję o co najmniej 2,2%, co wzmocni naszą pozycję w Unii Europejskiej, wyprzedzając Królestwo Niderlandów.

Warto wspomnieć, że u wszystkich pozostałych znaczących producentów mleka w Unii Europejskiej produkcja dalej spada. Zgodnie z danymi z Eurostat, w czerwcu 2022 roku na terytorium UE skupiono o 5,7% mniej mleka niż w maju 2022 r., a o 0,6% mniej niż w czerwcu 2021 r.

Spadająca produkcja mleka w Niemczech i Francji...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 22:56