StoryEditorWiadomości z branży

Najlepsi hodowcy powiatów siedleckiego i łosickiego zostali nagrodzeni

03.08.2021., 14:08h
15 lipca br. w „Zajeździe Chodowiak” w Chodowie odbyło się spotkanie członków Siedlecko-Łosickiego Koła Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Spotkanie otworzył Dariusz Kołtuniak, prezes Koła, dziękując hodowcom za przybycie pomimo okresu intensywnych prac polowych.

Spotkanie w nietypowym czasie

W tym roku ze względu na pandemię organizujemy spotkanie w nietypowym czasie, kiedy hodowcy mają sporo prac polowych. Zwykle spotykaliśmy się w marcu, gdy kalendarz rolników jest mniej napięty – powiedział Dariusz Kołtuniak.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Janusz Kobyliński – starosta powiatu łosickiego, przedstawiciele starostwa powiatowego w Siedlcach Małgorzata Cepek – wicestarosta oraz Marek Gorzała – przewodniczący rady powiatu, Daniel Śliński – wiceprezes MZHBiPM, Piotr Matejko – kierownik skupu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach, Daria Bartnicka i Grzegorz Sopyła – koordynatorzy ds. skupu w Hochland Polska Sp. z o.o. Zakład w Węgrowie, Józef Romańczuk – dyrektor oddziału MODR w Siedlcach, Katarzyna Zybert – z oddziału MODR w Siedlcach, Beata Zdanowska – naczelnik z Biura Powiatowego ARiMR w Siedlcach.

Głównym punktem spotkania było podsumowanie wyników oceny użytkowości mlecznej za 2020 rok, które przedstawił Michał Rodak z PFHBiPM.

Nagrodzeni hodowcy bydła z powiatu siedleckiego

Rekordzistą powiatu siedleckiego w 2020 roku został Szczepan Wysokiński z miejscowości Radomyśl zdobywając jednocześnie czwarte miejsce w województwie mazowieckim. Jego stado 80 sztuk osiągnęło średnią wydajność na poziomie 14 201 kg mleka o zawartości tłuszczu 3,55% i białka 3,24%.

Drugie miejsce z wydajnością średnią 13 328 zajął Marek Szaniawski z Wólki Soseńskiej. Przy tak wysokiej wydajności na uwagę zasługują parametry mleka krów Marka Szaniawskiego, gdyż średnia zawartość tłuszczu wynosi 3,95%, a białka 3,57%. Trzecie miejsce w powiecie siedleckim zdobył Albert Borkowski z miejscowości Borki Paduchy. Jego stado ponad 70 sztuk wyprodukowało średnio 12 680 kg mleka. Niewiele mniejszą wydajność 12 602 kg osiągnął w tej samej miejscowości Marek Kowieski. Piąte miejsce zajął Adam Jankowski z Zabłocia osiągając średnią wydajność 11 535 kg mleka. Kolejne miejsca do 10 zajęli Andrzej Skup z miejscowości Księżopole-Jałmużny, Krzysztof Michałowski z Łysowa, Jacek Czerski z miejscowości Księżopole-Smolaki, Kazimierz Ksionek z miejscowości Mokobody-Kolonia i Mariusz Skup, z miejscowości Księżopole-Jałmużny.

Od lewej: Michał Rodak, Elżbieta Czajka, Irena Sinica, Dariusz Kołtuniak i Daniel Śliński

  • Od lewej: Michał Rodak, Elżbieta Czajka, Irena Sinica, Dariusz Kołtuniak i Daniel Śliński

Najlepsi hodowcy powiatu siedleckiego od lewej: Bożena Wysokińska, Albert Borkowski, Marek Kowieski, Adam Jankowski, Andrzej Skup z synem i Krzysztof Michałowski

  • Najlepsi hodowcy powiatu siedleckiego od lewej: Bożena Wysokińska, Albert Borkowski, Marek Kowieski, Adam Jankowski, Andrzej Skup z synem i Krzysztof Michałowski

Najlepsi producenci mleka z powiatu łosickiego

Najlepszą wydajność w powiecie łosickim osiągnął utrzymujący 30 krów, Zbigniew Jan Czajka z miejscowości Krzywośnity, dojąc 12 600 kg mleka w laktacji o zawartości tłuszczu 3,93% i białka 3,34%. Drugie miejsce w tym powiecie zajęła Irena Sinica z miejscowości Hruszew. Od niespełna 50 krów osiągnęła ona średnią wydajność 11 694 kg mleka o zawartości tłuszczu 3,96% i białka 3,52%. Trzecie miejsce zajął Andrzej Mikołajczuk z miejscowości Bejdy ze średnią wydajnością 10 796 kg mleka. Na czwartym miejscu z wydajnością 10 229 kg uplasował się Andrzej Demianiuk z miejscowości Próchenki. Piąte zajął Jan Jaworski z miejscowości Klimy ze średnią wydajnością 10 188 kg. Kolejne miejsca do 10 zajęli: Aneta Szałucha z Kobylan, Jarosław Prokopiak z miejscowości Próchenki, Andrzej Rypina z miejscowości Walim, Dariusz Rypina z Nowej Kornicy i Krzysztof Derkacz z Patkowa.

Wydajność mleczna z roku na rok jest coraz wyższa

Już od ponad 10 lat relacjonujemy spotkania hodowców z Siedlecko-Łosickiego Koła Hodowców Bydła i Producentów Mleka i obserwujemy ciągły wzrost wydajności rekordzistów z tych dwóch powiatów. Przykładowo, w 2013 roku Szczepan Wysokiński był najlepszym hodowcą powiatu i województwa ze średnią wydajnością 12 362 kg. Najlepszy hodowca z powiatu łosickiego miał wówczas średnią wydajność nieco ponad 9000 kg.

Krowy, które przekroczyły 100 tys. kg mleka

Wyróżniono także hodowców krów, których wydajność życiowa przekroczyła 100 tys. kg mleka. Drugie miejsce w województwie mazowieckim zajęła Paula 1 Ewy Zalewskiej z miejscowości Czarnowąż z wydajnością 109 684 kg. Mećka 11 Szczepana Wysokińskiego osiągnęła pułap 102 554 kg mleka, sztuka Ewy Zalewskiej Jodła 13 dała 101 732 kg mleka.

O działalności Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka opowiedział jego wiceprezes Daniel Śliński.

Skład osobowy naszego związku od początku kadencji się nie zmienia, ale dodam tylko, że od tej kadencji obligatoryjnie jedna osoba z koła powiatowego wchodzi do zarządu bez względu na jego wielkość. Chciałem wspomnieć, że Mazowiecki Związek podpisuje umowy z partnerami handlowymi, którzy oferują naszym członkom dogodne warunki zakupu ich produktów. Współpracujemy między innymi z Can Agri, Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu w Łowiczu, Chemirolem, z firmą Żar z Siedlec, Ubojnią Eco-Beef w Węgrzynowie, należącą do grupy Agraimpex, Małopolską Hodowlą Roślin oraz firmami zajmującymi się fotowoltaiką – powiedział Daniel Śliński.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 08:06