StoryEditorCielęta

Podczas wycielenia nie warto się spieszyć

26.02.2022., 15:02h
Poród u krowy rozpoczyna się w momencie pojawienia się skurczów, parcia i widocznego pęcherza płodowego. Od tego momentu poród u wieloródki może trwać tylko 0,5, ale nawet i 3 godziny. Jeżeli ułożenie płodu jest prawidłowe i poród przebiega normalnie (jest widoczny postęp porodu), nie należy krowie nadmiernie pomagać. Wszak ciągnięcie płodu w pośpiechu i z całej siły może mieć opłakane skutki.

Nie spiesz się z pomocą podczas wycielenia

Poród fizjologiczny trwa u wieloródki około 3 godzin, a u rodzących po raz pierwszy, nawet ponad 5–6 godzin. Zbędny pośpiech w wydobywaniu płodu powoduje z reguły uszkodzenia niecałkowicie jeszcze rozwartych dróg rodnych, takie jak: pęknięcie szyjki macicy lub tkanek krocza albo też obtarcia, zmiażdżenia, a nawet perforację ścian pochwy lub macicy. Uszkodzenia te stają się bramą wejścia dla drobnoustrojów wywołujących stany zapalne, objawiające się patologicznymi wypływami z dróg rodnych. Taka infekcja prawie zawsze prowadzi do zaburzeń płodności, uniemożliwiając lub odwlekając ponowne zacielenie się krowy i rzutuje na produkcję mleka.

Podczas wycielenia ważny jest spokój

Jeżeli podczas porodu nie zauważamy nic niepokojącego, czekamy aż pokażą się nóżki. Wtedy sprawdzamy stan położenia cielęcia. Można z użyciem żelu rozmasować pochwę. Czasami wystarczy kilka ruchów ręką i jest dużo luźniej. Jeśli wszystko jest w porządku, czepiamy cielaczka za nóżki i powoli wyciągamy lub czekamy aż krowa poradzi sobie sama. Ważne, aby przy porodzie krowy zachować spokój, nie szarpać, nie krzyczeć i nie panikować. Jeżeli cielę pojawi się już na świecie, oczyszczamy drogi oddechowe, jeśli nie oddycha, masujemy go i poklepujemy w okolicy płuc. Gdy poród jest ciężki, czasami trzeba potrzymać cielę głową w dół. To pomaga pozbyć się śluzu z dróg oddechowych. W czasie gdy krowa liże cielę, można przygotować pójło powycieleniowe, którego krowa wypija 40–60 l. Po zdojeniu siary można podać krowie preparat z wapnem i witaminami.

Przebieg porodu zależy od wielu czynników

Są to między innymi predyspozycje genetyczne krowy do łatwych porodów związane m.in. z masą i budową ciała matki. Pod tym kątem zostały przeprowadzone badania, które wykazały zależność pomiędzy wielkościami pomiarów miednicy a łatwością rodzenia. W łatwości przebiegu porodu odgrywa dużą rolę wiek matki oraz mechanizmy hormonalne. Łatwość porodów związana jest także z budową, masą ciała i płcią cieląt. Nie bez znaczenia jest także długość ciąży. Przy noszeniu płodów męskich, w porównaniu do żeńskich, jest ona średnio o kilka dni dłuższa. Duży wpływ na łatwość porodu ma także wybór buhaja, dlatego każdy rozpłodnik w katalogu ma umieszczoną informację na ten temat.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 08/2022 na str. 51. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 14:57