StoryEditorZarządzanie gospodarstwem

Praca na gospodarstwie tylko dla mężczyzn? Rolniczka z Byszwałd łamie stereotypy

05.08.2020., 11:08h
–  Mówią na mnie w okolicy „rolnikowa” – z uśmiechem mówi Joanna Góralska. – Od niedawna prowadzę w mediach społecznościowych swój profil, na którym prezentuję, co się u mnie dzieje i jak wygląda życie  dziewczyny  na wsi. Planuję tam umieszczać krótkie filmiki i zdjęcia ukazujące moją pracę, którą zajmują się głównie mężczyźni. Czas złamać stereotypy.

Rolniczka kontynuuje rodzinną tradycję

Rodzeństwo Joanna i Piotr Góralscy od dziecka interesowało się zwierzętami oraz pracą w rolnictwie. Marząc o kontynuowaniu tradycji rolniczych, jako kolejne pokolenie rodziny Góralskich, po ukończeniu nauki postanowiło przejąć rodzinne gospodarstwo, w którym utrzymuje 150 krów dojnych o wydajności niespełna 9 tys. kg mleka. Stado objęte jest oceną Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W gospodarstwie Góralskich pracują dwa wozy paszowe, w których przygotowywana jest mieszanina TMR. W jej skład wchodzi: sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy, śruty NON GMO, a dawka zbilansowana jest na produkcję 28 litrów mleka dziennie.

Opłacalność produkcji mleka zależy od racjonalnego żywienia

Stado podzielone jest na 3 grupy, w zależności od fazy laktacji. Racjonalizacja żywienia bydła mlecznego, to jeden z ważniejszych aspektów ekonomiki produkcji, gdyż żywienie obejmuje 3/4 całkowitych kosztów utrzymania krów – mówi Joanna Góralska.


Nasienie od najlepszych buhajów

Opiekę nad stadem sprawuje w gospodarstwie lekarz weterynarii Arkadiusz Szkamelski, który zajmuje się także rozrodem ...
Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 00:04