StoryEditorChoroby krów

Tężyczka pastwiskowa u krów: jakie ma objawy i jak jej zapobiegać?

02.05.2022., 13:05h
Lada chwila rozpocznie się sezon pastwiskowy, wraz z którym wzrasta zagrożenie tężyczką pastwiskową. I chociaż wydaje się, że pastwiskowanie to dziś rzadkość, nadal są rejony kraju, gdzie wciąż jest popularne. Dodatkowo wprowadzenie dopłaty dobrostanowej - tzw. krowa plus - związanej z wypasem krów mlecznych sprawiło, że liczba gospodarstw decydujących się na wyprowadzanie zwierząt na pastwisko zwiększyła się.

Tężyczka pastwiskowa czyli hipomagnezemia

Tak więc warto przypomnieć sobie, że pastwiskowanie (szczególnie wczesną wiosną) obok niewątpliwych zalet niesie za sobą również kilka zagrożeń, a jednym z nich jest właśnie tężyczka pastwiskowa, wynikająca z niedoboru magnezu we krwi (hipomagnezemia).

Tężyczka pojawia się zwykle po 2–4 tygodniach od rozpoczęcia wypasu wiosennego i dotyczy głównie krów we wczesnej laktacji, w tym szczególnie krów starszych, gorzej wchłaniających magnez. Dlatego mieszanki mineralne z przeznaczeniem na okres letni, a więc zalecane bezpośrednio przed wypasem i podczas wypasu, muszą posiadać zwiększony poziom tego składnika, którego powinno być niemal dziesięciokrotnie więcej niż w mieszance standardowej.

Mało magnezu, dużo potasu

Wiosną trawy rosną bardzo szybko, co sprawia, że zawierają mało składników mineralnych. Nakładające się na to obfite nawożenie azotem i duża zawartość wapnia w glebie mogą doprowadzić do wystąpienia niedoboru magnezu w roślinach. Tak więc obniżona podaż magnezu jest konsekwencją mniejszego spożywania paszy przez krowę w początkowym okresie żywienia pastwiskowego, a t...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 02:48