StoryEditorchoroby krów

W jaki sposób przewidzieć problemy metaboliczne krów?

29.10.2019., 16:10h
O tym, która krowa należy do grupy ryzyka zaburzeń metabolicznych, chorób infekcyjnych, kwasicy żwacza, przemieszczenia trawieńca po porodzie możemy prognozować na podstawie wielu wskaźników.
Jednym z nich jest zawartość wolnych niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych tzw. NEFA. Wskaźnik ten określany jest przez badanie krwi. Wartość graniczna tego wskaźnika nie jest jeszcze dokładnie określona, podaje się jednak jako wartość graniczną 0,3 mEq/litr (według innych jest to 0,5 mEq/litr) w surowicy krwi, w okresie od 14. do 3. dnia przed porodem. Zbyt wysoka wartość NEFA wskazuje na nadmierne uwalnianie rezerw tłuszczowych i możliwości zwyrodnienia tłuszczowego wątroby. Im NEFA więcej, tym większe jest zagrożenie ketozą.

Gdy przed porodem NEFA wynosi powyżej 0,3 mEq/litr to:
  • czterokrotnie zwiększone jest ryzyko lewego przemieszczenia trawieńca,
  • półtora raza zwiększone jest ryzyko zatrzymania łożyska i zapalenia macicy,
  • dwu a nawet trzykrotnie zwiększone jest ryzyko subklinicznej ketozy.

Kiedy warto zbadać NEFA?

W sytuacji, gdy mamy dużo problemów porodowych, badanie NEFA jest jak najbardziej uzasadnione, nawet wobec kosztów badania laboratoryjnego tego wskaźnika.

Wielu hodowców klasyfikując krowy do grupy ryzyka oznacza poziom ciał ketonowych we krwi. Okazuje się, że badania kanadyjskie dowiodły, że poziom ciał ketonowych u...
Pozostało 28% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 00:48