StoryEditorporady

Wapń w hipokalcemii klinicznej - doustnie czy dożylnie?

23.01.2020., 20:01h
U krów po wycieleniu zapotrzebowanie na wapń wzrasta dwu- a nawet trzykrotnie. Spowodowane jest to rozpoczęciem laktacji, w czasie której duże ilości wapnia wydzielane są wraz z siarą, a później z mlekiem. 
Jeżeli nie przygotujemy zwierząt do takiej sytuacji, to po porodzie koncentracja wapnia we krwi drastycznie spada i dochodzi do hipokalcemii subklinicznej, a w przypadku pogłębiającego się niedoboru – do hipokalcemii klinicznej. Jeżeli po porodzie pojawią się objawy hipokalcemii, o zastosowanym leczeniu decyduje lekarz weterynarii.

Lepiej podawać wapń doustnie

Opierając się na własnych badaniach dr Javier Martin-Tereso – szef działu badań nad przeżuwaczami w firmie Trow Nutricion, odradza jednak stosowanie w tym czasie dożylnych wlewów bolusów wapnia. Jak twierdzi, zabieg ten zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kłopotów z kolejnym, skutecznym zacieleniem. Zdecydowanie lepsze wyniki uzyskiwały krowy, którym wapń podawano doustnie, w postaci roztworu do picia. Po takiej procedurze ich szanse na kolejne wycielenie zwiększyły się trzykrotnie. Wlewy dożylne – zdaniem specjalisty – powinny być stosowane tylko w przypadku ratowania życia zwierzęcia.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 20:01