StoryEditorchoroby krów

Zapalenie płuc u cielaków – jak leczyć i jak chronić?

05.11.2019., 16:11h
Gdy w cielętniku zauważymy, że któreś z cieląt kaszle, ma duszności oraz przyspieszony i płytki oddech, często śluzowy lub ropny wyciek z nosa, nie pobiera paszy, a temperatura jego ciała wynosi ponad 40° C, to praktycznie nie ma wątpliwości co do tego, że zwierzę zachorowało na zapalenie płuc.
Okres jesienno-zimowy to czas nasilonego występowania schorzeń układu oddechowego u cieląt. Zwróćmy zatem szczególną uwagę na kondycję zwierząt. Jej osłabieniu sprzyja bowiem nie tylko niedostosowane do potrzeb osesków żywienie, ale też nieodpowiednie warunki utrzymania z dużą wilgotnością, przeciągami, brakiem światła, stęchłym powietrzem czy dużą koncentracją szkodliwych gazów.

Choroby płuc najczęściej pojawiają się u cieląt powyżej pierwszego miesiąca życia, a sprzyja temu budowa ich układu oddechowego. Płuca cieląt są relatywnie małe w stosunku do wielkości ciała. Cielę rodzi się z niezupełnie wykształconymi płucami. Ich wzrost i rozwój trwa do 4. tygodnia po urodzeniu, a całkowite ukształtowanie płuca następuje dopiero po roku życia. Płuca cieląt budową różnią się od ludzkich, bo podzielone są na wiele segmentów-płatków, które nie łączą się ze sobą. Gdy nastąpi zapalenie płatka, czynniki zakaźne blokują wymianę gazową i unieczynniają go.

Głębokie i intensywne oddechy

Niewielkie nozdrza małych zwierząt ograniczają przepływ powietrza i sprawiają, że do oddychania musi ono włożyć sporo wysiłku. ...
Pozostało 64% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 13:50