StoryEditorżywienie krów

Żywienie krów: Słonecznik zamiast soi daje oszczędności

01.10.2019., 16:10h
Pasza treściwa to najdroższy komponent dawki żywieniowej dla krów mlecznych. Szczególnie wysokie (nawet do 1900 zł za tonę) są ceny śruty sojowej non GMO. Nie dziwi zatem, że hodowcy szukają wszelkich sposobów, by ograniczyć udział tego komponentu w dawce, oczywiście bez uszczerbku dla zapotrzebowania zwierząt na składniki pokarmowe. Swój sposób na oszczędności w tym zakresie znalazł również Mirosław Wójtowicz ze Stężycy Łęczyńskiej.
Trzy lata temu hodowca – jak sam mówi – zaryzykował i zdecydował się na skarmianie kiszonki z kukurydzy i słonecznika. Zielona masa zbierana jest z całości plantacji i zakiszana na jednej pryzmie.

Słonecznik to idealne źródło białka w kiszonce

Na przeznaczone pod uprawę pola, słonecznik wysiewany jest razem z nawozem przedsiewnym, następnie w odpowiednim terminie siana jest kukurydza – objaśniał Mirosław Wójtowicz. – Aby, wyeliminować konkurowanie roślin, gęstość wysiewu kukurydzy zmniejszam do 70 tysięcy nasion na hektar, natomiast słonecznika ogrodowego w ilości 5 kg/ha. Przy odmianach kukurydzy FAO 250–260 rośliny praktycznie razem dojrzewają.

Jak przyznał hodowca, zielona masa zakisza się bardzo dobrze i – co ważne – w dobrze ubitej i przykrytej pryzmie pasza nie psuje się, pomimo że nie są stosowane żadne dodatki do zakiszania. Tak sporządzaną kiszonkę hodowca każdego roku bada w laboratorium. W pierwszym roku zawierała ona w suchej masie 11% białka i 7,2% tłuszczu, natomiast w ubiegłym roku było to: 8,5% białka i 6% tłuszczu. Tegoroczna dopiero będzie badana.

Głównym argumentem za wprowadzeniem takiego rozwi...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 20:16