StoryEditorWiadomości rolnicze

Agrochem Puławy z nowymi cenami nawozów. Możecie być zaskoczeni!

10.03.2022., 09:03h
Sytuacja na rynku nawozów jest bardzo napięta. 8 marca Anwil dał zaporową cenę 6100 zł za tonę saletry amonowej. Dziś swój cennik zamieścił Agrochem Puławy, oficjalny dystrybutor Grupy Azoty. Jakie zaoferował ceny nawozów? Będziecie zaskoczeni!   

Ceny nawozów szaleją. W miniony wtorek 8 marca Anwil przedstawił swoim punktom sprzedaży nowy cennik, który ma obowiązywać od 11 marca 2022 r. Wynika z niego, że tona saletry amonowej ma kosztować 6100 zł/t. Potwierdzili nam to dystrybutorzy. Pialiśmy o tym TUTAJ

Agrochem Puławy opublikował nowy cennik szybciej niż zapowiadał

Jednocześnie tego samego dnia oficjalny dystrybutor Grupy Azoty Agrochem Puławy usunął wszystkie cenniki ze swojej strony internetowej. Przypomnijmy, że miał je publikować co miesiąc, by w ten sposób wpłynąć na obniżki cen i stabilizację rynku. Nowa oferta na nawozy azotowe miała pojawić się między 11 a 14 marca, ale dystrybutor zaskoczył wszystkich rolników i umieścił oficjalne stawki już dziś rano.

Nowe ceny nawozów Grupy Azoty dużo niższe niż z Anwilu

I to nie jedyne zaskoczenie, jakie zafundował gospodarzom. Po szalonym wzroście cen nawozów produkowanych przez Anwil wszyscy spodziewali się, że i Grupa Azoty drastycznie podniesie stawki. Tymczasem z opublikowanego cennika Agrochemu wynika, że PULAN (saletra amonowa 34,4%) będzie kosztował 4435 zł/t w hurcie.

Z kolei za PULAN MACRO 32N punkty sprzedaży będą musiały zapłacić 4465 zł/t, a za PULREA+ INu - 5600 zł/t. Natomiast cena ZAKsanu wyniesie 4465 zł/t, a RSM 32% - 4285 zł/t.

Oznacza to, że większość nawozów Grupy Azoty poszła w górę o 1630 zł/t:

  • Saletra amonowa - zdrożała o 1630 zł/t
  • PULAN MACRO 32N – wzrost o 1630 zł/t
  • RSM 32% - podrożał o 1630 zł/t
  • PULREA+ INu - zdrożała o 2080 zł/t
  • ZAKsan – droższy o 1630 zł/t

Ceny podane przez Agrochem Puławy mają obowiązywać od 9 marca do odwołania lub wyczerpania zapasów. Firma zaznacza, że zestawienie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej, a podane ceny to stawki całosamochodowe (24 tony). 

Dlaczego ceny nawozów produkowane przez państwowe spółki tak bardzo się różnią?

Ceny nawozów są drastycznie wysokie, ale i tak są dużo niższe od oferty Anwilu. Z czego to wynika? Zapytaliśmy o to Wiktora Szmulewicza, szefa Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

- Anwil przesadził. Wykalkulował cenę nawozów, jaką musiałby dać przy obecnych cenach gazu. Ale jednocześnie wstrzymał produkcję, więc tak czy siak nawozów po tych cenach sprzedawać nie będzie, bo ich po prostu nie produkuje – wyjaśnił nam Szmulewicz.

Anwil wstrzymał produkcję

Informację o wstrzymaniu produkcji potwierdza nam też Daria Studzińska, rzecznik prasowy Anwilu.

- Teraz trwa u nas postój techniczny, spowodowany remontem. Ukończenie prac zostało zaplanowane na czwarty tydzień marca, ale termin ten może się przesunąć – zaznacza Studzińska. 


Kamila Szałaj, fot. Danuta Adamiak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 14:20