Ten konflikt geopolityczny wpłynie więc na przyszłą globalną podaż nawozów i produktów rolnych
Amerykanie szacują, iż Rosja do końca maja ograniczyła eksport nawozów azotowych, fosforowych i potasowych, powodując spadek globalnej podaży tych nawozów o 15%. Jednak w maju Rosjanie zwiększyli swoje sześciomiesięczne kontyngenty na eksport nawozów azotowych o 231 tys. ton do 5,7 mln ton, a dla nawozów wieloskładnikowych zawierających azot o 466 tys. ton do 5,6 mln ton.
Zgodnie z dekretem opublikowanym 1 czerwca, eksport nawozów będzie nadal ograniczony do końca roku. Amerykanie wskazują, iż Rosja nie publikuje już danych dotyczących handlu. Wiele krajów, w tym same Stany Zjednoczone i Brazylia, miały upubliczniać dane o imporcie nawozów z Rosji tylko do kwietnia 2022 roku. Trade Data Monitor, firma zajmująca się badaniami rynku, nie opublikowała żadnych danych dotyczących eksportu rosyjskich nawozów od stycznia.
Tego nie da się nadrobić
Urzędnicy amerykańscy szacują, że aby zrekompensować niedobory nawozów z Rosji, potrzeba zwiększenia produkcji w innych krajach, co może zająć od 3 do 5 lat. Jednak wymagane do tego rezerwy fosforan...