Ceny tuczników: jest szansa na podwyżki
Okres świąteczny minął, ceny świń znów zaczęły rosnąć. Choć nie są to spektakularne podwyżki, dają hodowcom nadzieję na trwałe wzrosty. Część zakładów mięsnych już podniosła stawki, nawet o kilkadziesiąt groszy.
Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 6 zł/kg do 6,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,20-8,40 zł/kg.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig zauważa, że wysokie koszty pasz i energii wstrzymują wstawienia prosiąt do tuczu w wielu chlewniach, co spowoduje obniżenie podaży tuczników w następnych miesiącach. A to może przełożyć się na dalszy wzrost cen.
Na niemieckiej giełdzie VEZG od miesiąca nie było podwyżki cen tuczników
Dziś, 27 kwietnia, na niemieckiej dużej giełdzie VEZG ceny tuczników po raz trzeci z rzędu nie wzrosły. Cena za tucznika w E klasie utrzymała się na ubiegłotygodniowym poziomie 1,95 EUR/kg. Stawka ta będzie obowiązywała w Niemczech do 4 maja.
Z kolei z danych Komisji Europejskiej w tygodniu 11-17 kwietnia średnia cena świń rzeźnych klasy E w Unii Europejskiej wyniosła 1,91 euro/kg masy poubojowej schłodzonej i była o 1 cent wyższa niż w poprzednim tygodniu. To najwyższa stawka, jaką na przestrzeni ostatnich lat KE zanotowała w kwietniu.
Dla przypomnienia warto dodać, że dokładnie 6 lat temu, w 2016 roku, cena za tuczniki w wadze poubojowej wynosiła 1,27 euro/kg.
W innych krajach UE rynek żywca wieprzowego jest zróżnicowany.
Ceny świń: czy możemy spodziewać się podwyżek?
Jesteśmy u progu sezonu grillowego, co zazwyczaj było sygnałem do podnoszenia cen skupu tuczników. Zdaniem analityków tak będzie również i w tym roku.
- Nowe impulsy do wzrostu cen skupu spodziewane są kolejnych tygodniach wraz z poprawą pogody i rozpoczęciem sezonu grillowego - ocenia Polpig.
- Skala podwyżek cen pasz nie pozwala oczekiwać istotnych zmian po stronie podażowej, stąd też niewykluczony jest dalszy wzrost cen trzody - czytamy w najnowszej prognozie Agronawigator banku PKO BP.
A podaż wieprzowiny może być rzeczywiście mniejsza. Tak przynajmniej wynika z analizy KOWR i KE.
- Produkcja wieprzowiny w UE prawdopodobnie zmniejszy się o 3 proc., do 22,9 mln ton. Będzie to rezultat mniejszego pogłowia świń na skutek rosnących kosztów produkcji i utrzymującego się afrykańskiego pomoru świń - wyjaśnia KOWR.
Ceny pasz dobijają producentów świń
Niestety, wysokie ceny świń nie rekompensują rolnikom rosnących kosztów produkcji. W ostatnich tygodniach bardzo mocno drożeją pasze. Obecnie trzeba za nie zapłacić ok. 2000 zł/t.
Z wyliczeń Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika natomiast, że przy obecnych cenach pasz przemysłowych koszt paszy w produkcji żywca wieprzowego dochodzi do 434 zł w przeliczeniu na jedno zwierzę. O 70 zł taniej jest w przypadku sporządzania mieszanki we własnym zakresie.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 22 kwietnia 2022 roku.
A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,15-6,75 zł/kg (wzrost o 65 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,00-6,80 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,50 zł/kg (wzrost o 20 gr);
- Złoczex, Złoczew - 6,30 zł/kg (bez zmian),
- PPHU Kawiks Patoki- 6,30 - 6,80 zł/kg zł/kg (bez zmian).
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 5,90 - 6,40 zł/kg (bez zmian) oraz 8,40 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,20 -6,80 zł/kg (wzrost o 40-60 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,20-6,60 zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 8,20 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).
Dane z punktów skupu zostały zebrane w sondzie redakcji "Tygodnika Poradnika Rolniczego" 22 kwietnia 2022 roku.
Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. arch.