Ceny tuczników runęły w dół
Bardzo złe informacje dla producentów trzody chlewnej. Ceny skupu zaliczyły ostry spadek - miejscami aż o 70 gr/kg! Liderem obniżek zostały zakłady Marciniak z Sędzimirowic i Mościbrody, obniżając cenniki o 70 gr/kg. Dużo mniej za tuczniki płacą też Jóźwiakowski i Mróz.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,70 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,30 zł/kg.
Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że w Polsce w dniach 19–25.09.2022 r. w zakładach odnotowano spadek cen zakupu żywca wieprzowego, za który dostawcom płacono przeciętnie 7,88 zł/kg. Cena trzody chlewnej była nieco (o 0,2%) niższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 3 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 83 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r.
- Ubiegłotygodniowy spadek ceny skupu w Niemczech nie pozostał bez wpływu na krajowe notowania tuczników. Za klasę E ubojnie płacą obecnie średnio 9,30 zł/kg (-0,60 t/t). Mniejszy popyt na wieprzowinę można wiązać z rosnącą inflacją i niepewnością co do dalszego rozwoju sytuacji rynkowej- informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Dlaczego spadają ceny tucznika?
Zdaniem rzecznika prasowego PZHiPTC POLSUS Bartosza Czarniaka, spadek cen nie powinien mieć miejsca.
- Sytuacja jest o tyle dziwna, że nawet ostatnie dane GUS wskazują na znaczny spadek pogłowia świń w Polsce, a i tak mieliśmy i mamy za małą produkcję wobec konsumpcji. Wynika z tego jasno, że niedobory żywca i mięsa należy sprowadzić z za granicy, a rekordowe kursy euro i dolara powodują, że towar z importu jest po prostu drogi - wyjaśnia Czarniak.
W jego ocenie chwilowa wyższa podaż żywca na rynku została wykorzystana do zbicia ceny.
W Niemczech tym razem bez zmian
W Niemczech trzęsienie ziemi nastąpiło w zeszłym tygodniu, kiedy to ceny tuczników spadły o 10 centów. Dziś na dużej giełdzie VEZG spadków już nie było, a stawka 2 euro/kg została utrzymana. Będzie obowiązywała do 12 października.
- Po znaczących obniżkach cen w ubiegłym tygodniu obecnie można spodziewać się stabilnych cen trzody chlewnej - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).
Zdaniem Polpig spadek cen w Niemczech może mieć złe następstwa dla wielu producentów świń, którzy nawet przy poprzedniej wyższej cenie nie wykazywali zysków z powodu znacznego wzrostu kosztów pasz i nośników energii. Zaznaczają, że sytuację utrudnia spadający eksport unijny do krajów trzecich.
Czy ceny tucznika jeszcze wzrosną?
Analitycy rynkowi oceniają, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się spadków cen.
Natomiast Bartosz Czarniak przewiduje, że już niedługo ceny powinny zacząć rosnąć.
Obawia się jednak, czy wyższe ceny zapewnią opłacalność produkcji.
Natomiast analitycy oceniają, że ceny skupu świń pozostaną w trendzie wzrostowym do III kw. 2023 r. Prognozują, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2023 r.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 30 września 2022 roku?
Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wynika, że ceny skupu świń w większości skupów ponownie wzrosły.
A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 7,25 zł/kg (spadek o 10 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 7,00-7,70 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,90 zł/kg (spadek o 70 gr);
- Złotex, Złoczew - 7,20 zł/kg (spadek o 30 gr);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,30 zł/kg wbc kl. E (spadek o 70 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,00-7,50 zł/kg (spadek o 20-30 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,60 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,90-7,35 zł/kg (spadek o 40-45 gr);
- Mróz – 9,30 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 60 gr);
Kamila Szałaj
fot. arch.