StoryEditorCeny świń

Ceny tuczników nie rosną, choć podaż jest bardzo mała. Ile za świnie płacą obecnie zakłady mięsne? [SONDA]

20.10.2022., 14:10h
Spadek ceny tuczników w Polsce trochę wyhamował. Ale rolnicy liczą na wyższe stawki, bo nadal są pod kreską. Zakładom mięsnym to jednak nie przeszkadza - mimo bardzo ograniczonej podaży nie podnoszą stawek. Jak tak dalej pójdzie, surowiec będą musiały sprowadzać z zagranicy, bo w Polsce produkcja świń upadnie. Jakie są aktualne ceny tuczników w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Stabilizują się ceny tuczników w Polsce

Spadek cen skupu tuczników trochę wyhamował. Część zakładów mięsnych pozostawiła swoje cenniki na niezmienionych poziomach w stosunku do ubiegłego tygodnia. O 10 gr mniej płaciły m.in. ZM Wierzejki, Jóźwiakowski i Kwiecińscy.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,30 zł/kg do 7,40 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,30 zł/kg, choć zdarzają się wyższe oferty.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym notowany jest spadek cen zakupu trzody chlewnej związany z podażą żywca w skupie. W dniach 3–9.10.2022 r. dostawcom za świnie rzeźne płacono przeciętnie 7,39 zł/kg, o 4 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 5 proc. mniej niż przed miesiącem. W odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem cena żywca wieprzowego była o 74,5 proc. wyższa.

- W kraju w ostatnim tygodniu ceny skupu tuczników w klasie E spadły do 9,25 zł/kg (-0,05) - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

POLSUS: zakłady mięsne rozpoczęły ostre cięcie gałęzi, na której siedzą

Rolnicy są załamani spadkami cen tucznika. Część z nich już ogranicza produkcję. W efekcie pogłowie świń w Polsce jeszcze spadnie, a zakłady będą musiały uzupełniać surowiec importem.

- Obecnie stawki maksymalne oscylują w granicach 9 zł z kg w klasie E, co przy dzisiejszych kosztach, jakie ponosimy jest chyba formą niesmacznego żartu. Tydzień temu zadałem pytanie, czy czeka nas kolejne recesja…na chwilę obecną odpowiedź brzmi - niestety właśnie się ona odbywa. Pomimo bardzo małej podaży żywca na rynku i drogich kosztach transportu mięsa z chłodni na Zachodzie Europy, a do tego małych zapasów własnych, zakłady mięsne rozpoczęły ostre cięcie gałęzi, na której siedzą - ocenia rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak.

Ekspert zauważa, że jeżeli zakłady nie zapewnią one sobie krajowego surowca w odpowiedniej ilości, będą skazane na zakup z importu, a to może być dla nich zgubne.

- Już teraz otrzymuję sygnały od rolników czy to w cyklu zamkniętym, czy też otwartym, że rezygnują z rozwoju produkcji, a w miarę możliwości będą tą produkcję nawet obniżali, ponieważ czas jest niepewny. Przypomnę tylko że wzrosty cen za świnie rozpoczęły się w marcu, ale nie gwarantowały one jeszcze opłacalności, a teraz mamy połowę października i cena pikuje ostro w dół… po prawie 2 latach bardzo słabych, gdzie dokładaliśmy do interesu mieliśmy zaledwie nieco ponad pół roku względnego spokoju, aby znów zaliczać stres związany z niskimi cenami…jak mamy rozmawiać o odbudowie pogłowia świń, skoro nie możemy zapewnić opłacalności produkcji? - zastanawia się Czarniak.

W Niemczech ceny tuczników runęły w dół

Cena spadła, i to z hukiem, także w Niemczech. Na dużej giełdzie VEZG obniżki wyniosły 19 października aż 10 eurocentów. Obecna cena została ustalona na 1,90 euro/kg. Będzie obowiązywała do 26 października.

Rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak zauważa, że dokładnie miesiąc temu również spadły ceny o 10 centów - z poziomu 2,10 euro, do poziomu 2 euro za kg przy tuszy 57%.

- Było to bardzo dotkliwie dla hodowców i producentów żywca wieprzowego, którzy swoją produkcję znów musieli umiejscowić na granicy opłacalności. Przez ten miesiąc, obniżona cena nie pobudziła małej giełdy do handlu (poza jednorazowym wyjątkiem) i pokazywała dążenie zakładów do obniżenia stawek za świnie. Osiągnęły to teraz, ponowną silną obniżką cen, do poziomu 1,90 euro z kg (9,12 zł). Czy to koniec obniżek? Biorąc pod uwagę, że rozpatrywano cenę w zakresie 1,90 - 2,00 euro/kg i wybrano ten wariant najniższy, to nie możemy spodziewać się niczego dobrego. Podejrzewam, że zakłady, korzystając z zapasów w chłodniach i mniejszego popytu na mięso wieprzowe, będą dążyły do kolejnych obniżek. Wiadomo, że VEZG będzie starało się je blokować, ale jeśli nie będzie bodźca zewnętrznego, który zwiększy zapotrzebowanie na wieprzowinę, to niestety będzie gorzej - ocenił Czarniak.

Z kolei Polpig podaje, że w większości krajów unijnych w 41 tygodniu ceny skupu nie zostały zmienione. Jedynie w Belgii zanotowano spadek ceny o 1 eurocent.

Warto tu zauważyć, że według prognozy Komisji Europejskiej produkcja wieprzowiny w UE ma spaść o 5 proc. w 2022 roku, przede wszystkim w Niemczech, Polsce, Belgii, Rumunii i we Włoszech. Spadek ma postępować także w 2023 roku - o kolejne 0,7 proc.

Co dalej z cenami tuczników?

Analitycy rynkowi oceniają, że ze względu na znaczącą likwidację pogłowia świń dostępność tuczników będzie malała. To powinno dać impuls do wzrostu cen skupu. Zadniem Polpig podwyżek możemy spodziewać się w okresie przedświątecznym.

Natomiast eksperci PKO BP prognozują, że z uwagi na utrzymujący się spadek podaży wieprzowiny, wspierany rosnącym poziomem kosztów produkcji, można oczekiwać, że pomimo sezonowych wahań, wysoki poziom cen trzody chlewnej utrzyma się co najmniej do połowy 2023.

- Czynnikiem hamującym wzrosty będą narastające bariery popytowe związane z ryzykiem recesji i spadkiem dochodów rozporządzalnych konsumentów (wysoka inflacja). Oczekujemy, że przeciętna cena trzody chlewnej w pierwszej połowie 2023 będzie wyższa o 20-30 proc. r/r wobec wzrostu o 63-67 proc. r/r w drugiej połowie 2022 i +41-43 proc. w całym 2022 r. - czytamy w najnowszym AgroNawigatorze PKO BP.

Z tych wyliczeń wynika, że w I połowie 2023 roku ceny powinny wahać się na poziomie 7,00- 7,60 zł/kg.

Z kolei analitycy Credit Agricole i prognozują, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2023 r.


Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 14 października 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wynika, że ceny skupu świń w większości skupów pozostały na tym samym poziomie.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,75 zł/kg (spadek o 10 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,50-7,20 zł/kg (spadek o 10 gr);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,90 zł/kg (bez zmian);
  • Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 9,20 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,80-7,20 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,30-7,40 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,80-7,30 zł/kg (spadek o 5-10 gr);
  • Mróz – 9,30 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 60 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 16:24