StoryEditorCeny rolnicze

Chińczycy trzymają się coraz mocniej. Stracą na tym polscy rolnicy

22.10.2021., 13:10h
Wydawałoby się, że taniej już być nie może. A jednak! Ceny trzody chlewnej nadal spadają. Cenniki w tym tygodniu obniżyły się nawet o złotówkę. Dodatkowo kryzys pogłębiają Chińczycy, którzy odbudowują pogłowie. Ile dziś zakłady płacą za tucznika? Czy będą dalsze obniżki?

Chiny się odbudowują, branża mięsna kwiczy

Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest dramatyczna. Praktycznie wszystkie skupy w tym tygodniu płacą mniej niż w ubiegłym. Do tego w ekspresowym tempie rosną ceny pasz i paliw. Więc hodowcy o zyskach mogą zapomnieć. A widoków na poprawę nie ma, bo na rynku unijnym wieprzowiny mamy w brud. Nadpodaż ta spowodowana jest przede wszystkim spadkiem eksportu do Chin. Kraj ten odbudowuje się właśnie po epidemii ASF i nie potrzebuje już tyle mięsa, co jeszcze rok temu.

Z danych Eurostatu wynika, że sprzedaż unijnej wieprzowiny do Chin w lipcu spadła o 43 proc. r/r, a w sierpniu o ponad 20 proc. r/r. Dziś Chińczycy umacniają swoją produkcję. Mało tego, według IHS Markit, pogłowie świń hodowlanych w Chinach osiągnęło poziom 10 proc. wyższy niż przed pojawieniem się ASF w tym kraju! To spowodowało, że od lipca do września, produkcja wieprzowiny w Kraju Środka wyniosła 12,02 milionów ton, czyli o 43 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej! I dlatego Chińczycy nie potrzebują już unijnego mięsa. To oczywiście powoduje, że na rynku pojawiło się dużo nadwyżki, którą ciężko zagospodarować. W konsekwencji ceny skupu tuczników znów spadły, a polski hodowca stanął na krawędzi bankructwa. 

Ceny trzody chlewnej w Polsce - 22.10.2021 r. 

Z naszej redakcyjnej sondy przeprowadzonej 22.10.2021 r. wynika, że ceny skupu żywca wieprzowego kształtują się następująco:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin– 3,70 zł/kg (spadek o 20 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 3,60–4,10 zł/kg (spadek o 20 gr);

Łódzkie:

  • Złotex, Złoczew – 3,80 zł/kg (spadek o 10 gr);
  • PPUH Kawiks Patoki – 3,80-4,20 zł/kg (spadek o 40 gr);
  • Marciniak Sędzimirowice – 3,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 3,7–4,2 zł/kg (bez zmian), 5,2 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian), maciory 2,4 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa  – 4,15 zł/kg (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kośc.– 3–4 zł/kg (spadek o 1zł);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole – 4,4 zł/kg (spadek o 10 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 3,75 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 5,2 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 30 gr).
Z kolei ministerstwo rolnictwa podaje, że średnia cena skupu trzody w dniach 11-17.10.2021 r. w Polsce wynosiła 4,11 zł/kg.

Czy ceny skupu trzody chlewnej jeszcze spadną?

W tej sprawie w dalszym ciągu nie mamy dla Was dobrych informacji - eksperci jednoznacznie oceniają, że najbliższe miesiące przyniosą dalszy spadek cen skupu trzody chlewnej.

- Ponownego wzrostu cen oczekujemy dopiero w I kw. 2022 r. czemu sprzyjać będzie obserwowany obecnie spadek pogłowia świń w UE ze względu na niską opłacalność produkcji, a także dalszy wzrost popytu wewnętrznego w UE, głównie ze strony kanału HoReCa, wraz z wygasaniem pandemii - wyjaśniają analitycy Banku Credit Agricole w najnowszym raporcie AgroMapa. 

Również eksperci PKO BP oceniają, że dalsze miesiące, wskutek utrzymywania się niskiej opłacalności chowu świń, przyniosą spadek podaży i odbicie cen świń.

- Szacujemy, że przeciętna cena skupu żywca w 2022 będzie wyższa o 4-6 proc. r/r po spadku o ok. 10 proc. r/r w 2021 - czytamy w najnowszym raporcie Agronawigator PKO BP.


Oprac. Kamila Szałaj
fot. archiwum
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 11:10