StoryEditorCeny rolnicze

Czy przed majówką ceny zbóż, świń czy bydła spadły czy wzrosły? [RAPORT]

29.04.2022., 19:04h
Tradycyjnie przed sezonem grillowym ceny żywca rosły. Czy tak jest i obecnie? W przypadku zbóż i rzepaku w ostatnim czasie obserwowaliśmy znaczny wzrost cen pszenicy i rzepaku na światowych giełdach. A jak przekłada się to na sytuację w punktach skupach? Jak zmieniły się ceny nawozów oraz jakie będą ceny paliw? Odpowiedzi w raporcie rynkowym z 29 kwietnia 2022 roku.

Raport z rynków rolnych z 29 kwietnia 2022

Ostatni tydzień kwietnia niewielu zmienił na rynkach rolnych. W przypadku zbóż handel nadal jest niewielki, ruszył nieco eksport, ale żeby pozyskać klienta trzeba się mocno napracować. Pojawiają się opinie na temat tego, że rynek krajowy jest zaopatrzony w ukraińskie zboże, ale nie ma twardych danych, które by potwierdzały te informacje.

Ceny zbóż na giełdach w górę, a jaka jest sytuacja w skupach?

W cennikach skupu ruchu nie ma i to pomimo tego, że ceny zbóż zarówno na giełdzie Matif w Paryżu, jak i CBOT w Chicago poszły w górę a złoty ponownie się osłabił. To tylko potwierdza, iż eksport jest niewielki a na rynku nie ma wysokiego popytu na ziarno.

Warto także zaznaczyć, iż Unia Europejska chce ułatwić lądowy transport towarów, aby pomóc w wypuszczaniu ukraińskich produktów na świat. Rozpoczęła już w tym celu liberalizację warunków dla ukraińskich kierowców ciężarówek przewożących towary między Ukrainą a UE, a także ułatwianie tranzytu i korzystanie z infrastruktury UE w celu kierowania ukraińskiego eksportu do krajów trzecich.

Polska z kolei ma w planach budowę tzw. suchego portu, w celu zwiększenia zdolności do przewozu ukraińskich produktów rolnych, głównie pszenicy do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Wielu analityków nie ma wątpliwości co do tego, że ceny zbóż i rzepaku będą jeszcze długo trzymały ceny. Znajduje to potwierdzenie w rosnących notowaniach długoterminowych kontraktów zarówno na pszenicę, jak i kukurydzę oraz rzepak.

Czy ceny świń zaczną rosnąć? Jakie są ceny bydła?

Pomimo zapowiadającej się ciepłej i słonecznej majówki, co będzie sprzyjało odpaleniu grilli, ceny żywca wieprzowego pozostają w większości skupach bez zmian. Jedynie w Wielkopolsce obserwuje się lekkie ożywienie. Za naszą zachodnią granicą ceny skupu kolejny tydzień tj. do 4 maja pozostały na poziomie 1,95 euro/kg (9,14 zł/kg). Podaż żywca jest wciąż wysoka a znaczna część ubojni, które nie mają zawartych z rolnikami kontraktów płaci mniej, niż 1,95 euro/kg. Na dużej niemieckiej giełdzie podaż świń zarejestrowanych do obrotu była o 14% wyższa niż przed tygodniem a masa ubojowa zwierząt lekko wzrosła.

Na krajowym rynku nie obserwuje się też zmian w cennikach prosiąt, co jest z kolei spowodowane brakiem ruchu na duńskiej giełdzie. Wynika to z wysokiej podaży zwierząt w stosunku do popytu. Jak wskazuje „Polsus”, w marcu do Polski przyjechało z Danii prawie 24% mniej prosiąt aniżeli przed rokiem. W opinii tej organizacji, oznaczać to będzie mniejszą podaż świń na naszym rynku, co żywi nadzieję, na podwyżki w skupach.

Z kolei ceny żywca wołowego utrzymują się na wysokim poziomie. Tylko niektóre punkty skupu w Wielkopolsce zdecydowały się na obniżki, ale są one niewielkie.

Czy przez zawirowanie z dostawami gazu wzrosną ceny nawozów?

Po uruchomieniu dopłat do nawozów niektórzy dystrybutorzy, którzy nie podnieśli wcześniej cen nawozów wieloskładnikowych, zdecydowali się na spore podwyżki. Ceny nawozów azotowych zachowują się różnie, niektórzy obniżyli je znacznie, inni z kolei podnieśli ceny, zwłaszcza mocznika i saletrzaku. Pomimo zakręcenia kurka przez Rosję, największy krajowy producent nawozów tj. Grupa Azoty wydała komunikat, w którym zapewnia, że dostawy gazu ziemnego do jej spółek są realizowane bez zakłóceń, ponieważ Polska może pozyskiwać gaz z różnych kierunków, m.in. poprzez połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz terminal LNG w Świnoujściu, mamy też wysokie zapasy paliwa zgromadzone w polskich magazynach gazu. Spółki Grupy Azoty produkują więc nawozy bez zakłóceń.

Ceny paliw znowu wzrosną

Nie ma dobrych wieści, jeśli chodzi o paliwa. Prognozy cen na kolejny tydzień wskazują na podwyżki ON, benzyn i gazu.

Magdalena Szymańska

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 14:37