StoryEditorRynki żywca

Czy wieprzowina będzie towarem deficytowym w Polsce?

19.10.2021., 09:10h
Jak wskazują dane Eurostatu z letniego spisu, w 12 krajach Unii Europejskiej, które należą do grona największych producentów trzody chlewnej, ubyło łącznie w stosunku do ubiegłego roku 0,6% świń oraz 1,3% loch. Wydaje się to niedużo, ale trzeba być świadomym, że te dane wskazują jedynie na początek trendu spadkowego, który bez wątpienia ze względu na rosnące koszty produkcji, związane nie tylko z drożejącymi paszami i energią, ale także wymaganiami środowiskowymi, ASF oraz spadkiem importu do Chin, się pogłębi.

Spadek pogłowia się pogłębi

Te 12 państw, do których należy, oczywiście, Polska, utrzymywało łącznie w czerwcu br. około 90% ogółu świń będących na terenie UE, czyli około 131 mln sztuk. Rok temu ta liczba była o 721 tys. sztuk większa. W porównaniu z ubiegłym rokiem o 1,3%, czyli o 135 tys. do 9,9 mln sztuk spadła liczba loch.

Obserwatorzy rynku zakładają, że konsekwencje kryzysu cenowo-sprzedażowego na unijnym rynku trzody chlewnej będą zdecydowanie bardziej widoczne w badaniu grudniowym. Natomiast jeśli eksport wieprzowiny do Chin i słaby popyt na rynku wewnętrznym Unii się nie poprawią, redukcja pogłowia będzie kontynuowana prawdopodobnie również w 2022 roku.

Gdzie leżą przyczyny spadku pogłowia?

Bez wątpienia przyczynią się do tego zmiany liczebności stad u największego producenta świń w UE, czyli w Hiszpanii, oraz trzeciego producenta świń UE i trzeciego po Hiszpanii i Niemczach producenta loch, jakim jest Dania. Zarówno Dania, jak i Hiszpania bowiem, według danych z czerwca br., w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku zwiększyły zarówno pogłowie świń, jak i loch. Świń ogółem w Hiszpanii było więcej o 3,3%, czyli ...

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 05:42