StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak kombajn Claas Trion wypadł na testach na polu Grzegorza Bardowskiego?

16.02.2022., 12:02h
Elastyczne i uniwersalne, stworzone z myślą o różnych typach gospodarstw – tak serię kombajnów Trion opisuje ich producent, firma Claas. A jak jest w rzeczywistości? Firma przeprowadziła testy w gospodarstwie, by pokazać w praktyce możliwości swojej maszyny.

Celem producenta była uniwersalność maszyny

Gospodarstwo Bardowskiego zajmuje się produkcją pszenicy, rzepaku, jęczmienia browarnego, kukurydzy i buraków cukrowych. To dość zróżnicowana produkcja, wymagająca dostosowanych maszyn. Jako rozwiązanie, Claas proponuje kombajn z serii Trion: Claas Trion 660.

- Kombajn można skonfigurować na bardzo dużo sposobów, według potrzeb danego gospodarstwa. Może to być maszyna bardzo prosta, pod zboże, ale można również ją przygotować do kukurydzy, trawy czy soi. Dostępne są także różne systemy omłotowo-separujące oraz różne warianty podwozia w tym gąsienicowe - mówi Andrzej Kulczyński, ekspert marki Claas.

Claas Trion szybko i łatwo dostosujesz do swoich potrzeb 

"Nowa seria została zaprojektowana tak by przezbrojenie do wykonania innych zadań było proste (odbywa się bez potrzeby użycia wielu narzędzi) i szybkie" - informuje producent. 

Kombajn wyposażony jest w wiele typów i szerokości przyrządów żniwnych do 12 m lub do 12 rzędów. Można go łączyć z wieloma przyrządami roboczymi marki Claas. Dzięki funkcji automatycznego rozpoznawania, kombajn sam będzie wiedział, jaki zespół żniwny jest zamontowany. Tych zaś Claas proponuje swoim klientom sporo: 

  • przyrządy żniwne ze ślimakiem CERIO,
  • przyrządy żniwne VARIO,
  • przyrządy żniwne taśmowe CONVIO,
  • przyrządy żniwne składane, 
  • seria MAXLEX ze ślimakiem wciągającym i elastycznym stołem (szczególnie do zbioru upraw rosnących blisko podłoża),
  • taśmowy CONVIO FLEX z elastycznym stołem (szczególnie do zbioru upraw rosnących blisko podłoża),
  • zrywacze CORIO i CORIO CONSPEED (do kukurydzy na ziarno).

Daje radę w trudnych warunkach? 

Claas Trion wyposażony jest w samoczynnie uczące się systemy wspomagania operatora w zbiorze plonów. Między innymi dlatego dobrze radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Podczas testów w gospodarstwie Bardowskiego osiągnął bardzo dobre rezultaty przy zbiorze kukurydzy, uszkodzonej przez wiatr i zwierzęta. 

Niewielka ilość uszkodzonych ziaren i mały poziom strat były osiągalne dzięki technologii omłotu APS w połączeniu z systemem czyszczenia JETSTREAM, dużym zbiornikiem ziarna i wysoką prędkością wyładunku. 

Kombajn wyposażony jest również w prosty, wydajny układ napędowy i silnik DYNAMIC POWER z inteligentną technologią. To połączenie zapewnia minimalne zużycie paliwa. 

Wysoki komfort obsługi maszyny 

Kabina w modelach Claas Trion jest duża, przestronna i dobrze wyposażona. Można ją wyposażyć w skórzany fotel, obracany obustronnie o 30 stopni czy podnóżek. Ustawień zespołu młócącego i czyszczenia można dokonywać za pomocą przycisków bezpośredniego dostępu, umieszczonych w podłokietniku. Do tego kabina wyposażona jest w joystick wielofunkcyjny CMOTION, który umożliwia operatorowi kontrolę nad najważniejszymi funkcjami w celu szybkiego reagowania. Może zapamiętać aż do siedmiu indywidualnych ustawień. 

By ułatwić pracę w nocy lub przy zmiennych warunkach pogodowych, kombajn został wyposażony w oświetlenie LED. 

- Kombajn jest bardzo dobrze przemyślany pod kątem obsługowym: bezpieczne stopnie, barierki, bardzo dobre oświetlenie serwisowe i punkty do smarowania wystawione w jedno miejsce – komentował testujący kombajn Bardowski.  

Kombajn Claas Trion po testach oceniony został jako kompaktowy i wydajny, dostosowany do zmiennych warunków. Bardowski ocenił, że taka maszyna dobrze sprawdzi się w gospodarstwach, które, podobnie jak jego własne, nastawione są na zróżnicowaną produkcję.

Z.Ć.
fot. Claas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. grudzień 2024 00:13