StoryEditorAgregaty

Młody rolnik sam zbudował agregat do strip tillu. Czym różni się od standardowych maszyn?

26.08.2020., 16:08h
Stworzenie własnej maszyny do uprawy pasowej spełniającej indywidualne wymagania wybranego gospodarstwa to skomplikowane i trudne zadanie, którego podjął się młody rolnik student SGGW Michał Wagner. Budowa maszyn, tworzenie kolejnych prototypów to kosztowy proces, młody gospodarz postanowił jednak zaryzykować, zamiast kupować gotowe dostępne rozwiązania.

Uprawa pasowa to mniejsza pracochłonność i większa wydajność

System uprawy pasowej strip till, ma za zadanie głęboko spulchnić wąskie pasy obszaru pola (na głębokości od 20 do 37 cm), w których będzie wysiewany nawóz oraz nasiona. Uprawiane pasy powinny być spulchnione, rozluźnione i napowietrzone w celu stworzenia korzystnej przestrzeni do rozwoju systemu korzeniowego uprawianych roślin. Zlokalizowane nawożenie umiejscowione w całym uprawianym profilu glebowym na głębokości od 20 do 37cm stymuluje odpowiedni rozwój systemu korzeniowego roślin, który może łatwiej przebijać się i czerpać składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby co determinuje wysoką odporność na warunki stresowe a zwłaszcza suszę.

Ciężko znaleźć maszynę, która mogłaby spełnić wymagania, które stawiam w moim gospodarstwie. Podstawową sprawą są elementy konstrukcji zamontowane na wybranym agregacie. Uprawa pasowa pozwala na mniejszą pracochłonność, mniejsze zaangażowanie pracowników oraz większą wydajność pracy. Jeden człowiek uprawia, sieje, nawozi, doprawia w jednym przejeździe – mówi młody rolnik.

Na przestrzeni kilku lat wdrażania upra...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 12:36