StoryEditorWiadomości rolnicze

Potężna prasa New Holland Big Baller 1290 High Density. Jak działa na polu? [FILM]

01.08.2021., 10:08h
Zielonka w dużej kostce? Nowa wielkogabarytowa prasa New Holland Big Baler 1290 High Density pokazała, że jest to możliwe. Czym wyróżnia się Big Baler, która zdobyła tytuł „Maszyny Roku 2020” w kategorii maszyn do zbioru paszy podczas tragów Agritechnica? Jak ta prasa sprawuje się w pracy?

Czy wielogabarytową prasą zwijającą można zbierać zielonkę? Okazuje się że tak, o czym mogliśmy przekonać się podczas pokazu odbywającego się w Przedsiębiorstwie Rolnym Rusko.

Prasa New Holland Big Baler 1290 High Density może formować kostki do 300 cm długości

Pokaz rozpoczął się od przejazdu prasy Big Baler 1290 High Density. Prasa może formować kostki od 100 do 300 cm długości. Szerokość i wysokość jest stała. Wynosi odpowiednio 120 i 90 cm.

Ta maszyna posiada najdłuższą komorę w tej klasie maszyn liczącą 4,05 m długości. Zgniot realizuje w niej tłok, który pracuje z ogromną siłą. Jego posuw sięga prawie 75 cm. Nim jednak materiał trafił do komory, w pierwszym etapie był podnoszony z łąki szerokim na 2,35 m podbieraczem pięciorzędowym. Potem przechodzi przez system CropCutter składający się z rotora i 29 noży. Podczas prezentacji zielonka była cięta na długość 35–45 mm. Następnie materiał był kierowany do komory wstępnej z łopatkami. Podczas pracy, kiedy napór masy pokona siłę sprężyny montowanej na bocznej ścianie, łopatki zostają wciśnięte. Wtedy aktywowany jest specjalny podajnik. Podrzuca on masę pod tłok, który tworzy kolejne płatki. Ilość płatków jest regulowana. Podobnie jak ich grubość. W prasie została zastosowana krzywka synchronizacyjna, która powoduje, że nie ma możliwości dojścia do kolizji podajnika z tłokiem prasującym. Pierścień utrzymujący zgniot bel posiada na górze trzy siłowniki podwójnego działania oraz dwa po lewej i prawej stronie.

Automatyczne oczyszczanie supłaczy. Ale przy zielonce trzeba je oczyszczać ręcznie

Prasa Big Baler 1290 High Density jest wyposażona w technologię wiązania węzłów Loop MasterTMMaste. Jest to system podwójnego wiązania i wprowadza do niego drugi węzełek z pętelką. To rozwiązanie zapewnia większą wytrzymałość na rozciąganie, przez co ogranicza pęknięcia i eliminuje ścinki sznurka. Na maszynie jest miejsce na 18 kłębków sznurka. Podłączonych do systemu wiązania jest 12 rolek – po 6 nz każdej ze strony.

– W tej prasie zastosowano sześć supłaczy – mówi Rafał Galus, specjalista do spraw maszyn zielonkowych w firmie New Holland. – Przed nimi znajdują się trzy wentylatory, które usuwają zanieczyszczenia. W trudnych warunkach, w jakich maszyna pracuje, ciężkiej i mokrej zielonki stopniowo niektóre frakcje materiału mimo wentylatorów i tak mogą zalegać. Dlatego najlepiej oczyszczać grodzie supłaczy ręcznie co 100–200 sprasowanych kostek. Jest to ważne, bo zielonka wchodząc w supłacze może powodować problemy podczas wiązania węzłów.

Każdy z supłaczy opatrzony jest specjalną flagą umieszczoną w górnej części maszyny. Kiedy któraś z flag się podnosi oznacza, że doszło do zerwania sznurka. Taka informacja pojawia się też na monitorze.

Ponad 1 metrowe koło zamachowe pozwala na wydajne formowanie bel 

Do uruchomienia prasy niezbędne jest przeprowadzenie procedur startu. Załączenie w ciągniku WOM nie spowoduje, że w ruch zostaną wprowadzone poszczególne zespoły prasy. Przeniesienie napędu odbywa się w oparciu o dwubiegową przekładnię typu powershift. Najpierw operator załącza WOM do prędkości 850 obr./min. Przekładnia startuje na pierwszym biegu. Wraz ze wzrostem mocy przełącza się na drugie przełożenie. Pozwala to na osiągnięcie maksymalnej prędkości obrotowej potężnego koła zamachowego prasy, która wiruje z prędkością 1440 obr./min. Prędkość WOM ciągnika wzrasta zaś do maksymalnej wartości 1000 obr./min. Rozwiązanie to nie tylko gwarantuje płynne uruchomienie układów prasy, ale nie obciąża też układów przeniesienia napędu maszyny i ciągnika.

Koło zamachowe zastosowane w tej maszynie jest znacznie cięższe niż w modelach Big Baler Plus i ma o 16 proc. większą średnicę wynoszącą 1080 mm, co w połączeniu z większą prędkością powoduje dostarczenie o 230 proc. więcej energii, co gwarantuje bardziej wydajne formowanie bel – podaje New Holland dodając, że zintegrowany w skrzyni biegów, wielotarczowy hamulec z wewnętrznym układem chłodzenia wyhamowuje i zatrzymuje tłok, gdy osiągnie on swoją optymalną pozycję startową. Służy on także jako hamulec awaryjny i umożliwia zatrzymanie tłoka w ciągu 8 sekund.

Wydajność prasy New Holland Big Baler 1290 High Density to aż 70 kostek o wadze 900 kg 

Podczas prezentacji prasa przygotowywała kostki o długości 150 cm. Na ekranie monitora stale była wyświetlana informacja o stopniu sprasowania oraz długości i wadze. Maszyna przygotowywała kostki ważące ponad 900 kg. Wilgotność zielonej masy wynosiła około 36 proc. Wydajność sięgała blisko 70 kostek na godzinę. Na ekranie operator miał informację o ilości prasowanych pasków, które składały się z 17–18 warstw. Operator korzystał także ze specjalnego systemu kierowania jazdy po pokosie. Na ekranie wyświetlały się wskazówki pomagające ustalić optymalny tor jazdy względem prasowanego pasa zielonki. Rozwiązanie to pozwalało na równe pobieranie masy do komory prasującej.

– Prasy Big Baler 1290 High Density można wyposażać w wiele dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest system IntelliCruise automatycznie regulujący prędkość jazdy ciągnika w zależności od obciążenia maszyny

Owijarka Göweil G4010 Q Profi potrafi owinąć dwie kostki na raz

Sprasowane bele trzeba owinąć folią. Podczas pokazu do tego celu była wykorzystywana austriacka owijarka Göweil G4010 Q Profi. Maszynę wyróżnia system zdalnego sterowania za pomocą pilota radiowego. Zasięg działania pilota w zależności od warunków to 100–150 m. Rozwiązanie to powoduje, że operator może owijać kostki bez konieczności wychodzenia z kabiny ciągnika bądź ładowarki. Poszczególne etapy robocze są przeprowadzane automatycznie. Mogą być również sterowane ręcznie.

– Ta maszyna jest w stanie owijać bele kwadratowe o długości do dwóch metrów – wskazuje na owijarkę G4010 Q Profi Dawid Wieczorek z firmy Göweil. – Potrafi też owinąć w jednym procesie dwie bele o wysokości 70 cm jednocześnie ustawiając jedną na drugiej. Dzięki temu zwiększamy wydajność i oszczędzamy do 20 proc. folii.

Owijarka G4010 Q Profi jest wyposażona w chłodzony cieczą wysokoprężny, trzycylindrowy silnik Kubota o mocy 17,5 kW. Kostki wprowadza w ruch obrotowy stół z taśmami. Z kolei nakładanie folii jest realizowane z dwóch rolek zamocowanych na szybkoobrotowym ramieniu. Owijarka G3010 Profi jest w stanie owijać także klasyczne okrągłe bele.

Tomasz Ślęzak
Fot. Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 23:14