28 lutego 2023 roku oficjalnie fuzja Chemirolu i Unii, o której pisaliśmy już na początku roku stała się faktem.
Fuzja jednych z największych podmiotów w polskim rolnictwie
Połączenie obu firm może mieć bardzo duże znaczenie dla polskiego rolnictwa ze względu na wielkość, rozpoznawalność i zasięgi obu podmiotów.
Unia sp. z o.o. z Grudziądza jest jednym z największych polskich producentów maszyn i urządzeń rolniczych. Ma w swojej w ofercie: maszyny uprawowe, siewniki, rozsiewacze nawozów, rozrzutniki, maszyny do ziemniaków czy opryskiwacze. Spółka produkuje także instalacje suszarniczo-magazynowe do ziarna. Obecnie Unia łącznie zatrudnia ponad 1100 pracowników w czterech zakładach w Grudziądzu, Słupsku, Brzegu i Kątach Wrocławskich.
Z kolei PUH „Chemirol” sp. z o. o. powstało w roku 1990 w Mogilnie, będąc na początku lokalną hurtownią środków ochrony roślin. Jednak przez ponad 30 lat doszło do pozycji jednego z największych w Polsce firm w obsłudze rolnictwa. Chemirol poza szeroką gamą pestycydów oferuje także biostymulatory i nawozy dolistne. Zatrudnia ponad 1 tys. pracowników.
Chemirol z Mogilna jest fundamentem Grupy Kapitałowej „Chemirol”, którą tworzą między innymi spółki: Innvigo sp. z o.o., Napena sp. z o.o., Flora sp. z o.o. oraz Agrolex sp. z o.o. A teraz w skład tej Grupy wchodzi także Unia, przez co Chemirol poszerza swoją ofertę o projektowanie i produkcję maszyn oraz urządzeń rolniczych.
Lange: Unia ma być w pierwszej trójce producentów maszyn rolniczych w Europie
– UNIA ma znaczący wkład w rozwój polskiego rolnictwa i od lat wyznacza trendy w budowie maszyn i urządzeń rolniczych. Można śmiało powiedzieć, że każdy rolnik w Polsce zna lub stosował maszyny z UNII. Dziś przyszedł czas na nowy etap historii firmy. Dołączenie do Grupy Kapitałowej „Chemirol” to szansa na rozwój – przekonuje Michał Lange, który został nowym prezesem Unii.
Nowy szef grudziądzkiej spółki podkreśla, że plan strategiczny zakłada, że Unia będzie w pierwszej trójce producentów maszyn i urządzeń rolniczych w Europie.
– Kolejnym krokiem będzie wzmocnienie pozycji na rynkach pozaeuropejskich. Dziś eksportujemy produkty do 45 państw i chcemy zdobywać nowe rynki. Ze wsparciem Chemirolu mamy szanse przekuć plany na rzeczywistość – dodaje Michał Lange.
Boruch: nie wykluczam dalszej ekspansji w obszarze rynku maszyn rolniczych
Z kolei szef Chemirolu zaznacza, że przejęcie Unii to kolejny krok w rozwoju Grupy i poszerzanie oferty o kolejne obszary sektora agro.
– Inwestując w sektor maszyn i urządzeń rolniczych wnosimy kapitał, dynamikę działania i otwartość na zmiany. Nie wykluczam dalszej ekspansji w obszarze rynku maszyn rolniczych w Polsce i za granicą, tak aby powstał silny podmiot będący istotnym graczem na międzynarodowym rynku. W pierwszym okresie współpracy przewiduję inwestycje na rozwój zakładów produkcyjnych UNII na poziomie 150-200 mln złotych – powiedział Leszek Boruch, prezes PUH „Chemirol” sp. z o.o.
Zobaczymy czy i kiedy te plany uda się spełnić.
Paweł Mikos
Fot. Tomasz Ślęzak