StoryEditorWiadomości rolnicze

Tom, Dick i Harry - roboty zwalczające chwasty prądem. O 40 proc. ograniczą koszty

21.01.2022., 20:01h
Brytyjski start-up Small Robot Company (SRC) uważa, że jednym ze sposobów zwalczanie chwastów, może być wykorzystanie robotów w rolnictwie. Od 2021 roku firmie udało się zaprezentować 3 modele robotów, które będą niszczyć chwasty bez użycia pestycydów. W jaki sposób działają?

Z roku na rok zużycie pestycydów w rolnictwie rośnie, zwłaszcza w Europie Zachodniej, m.in. dlatego, że są jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z chwastami, które nieustannie zagrażają uprawom.

Jakie funkcje pełnią roboty: Tom, Dick i Harry?

Mimo ich skuteczności, ze względu na unijne regulacje, co roku wiele substancji czynnych jest wycofywanych z rynku, w wyniku czego coraz trudniej rolnikom zwalczać chwasty.

Wychodząc naprzeciw ochronie upraw, brytyjska firma Small Robot Company (SRC) uważa, że jednym ze sposobów zwalczanie chwastów może być wykorzystanie robotów.

Od zeszłego roku firmie udało się zaprezentować 3 modele komercyjnych robotów: Tom, Dick i Harry, nad którymi pracuje już od 2017 roku, a które mają niszczyć chwasty bez użycia tzw. chemii.

Tom – pierwszy z robotów jest już wykorzystywany na terenie trzech farm na terenie Wielkiej Brytanii. Dick i Harry są testowane w fazie prototypów.

Jakie funkcje pełnią roboty: Tom, Dick i Harry?

Tom pełni funkcję mobilnego skanera, który każdego dnia może zmapować obszar o powierzchni 20 hektarów. Dane zebrane w ten sposób przekazywane są następnie do robota Dicka, który usuwa chwasty. Następnie na oczyszczonym terenie robot Harry wysiewa nasiona.

Dick i Harry są kluczowe do działania autonomicznego systemu chwastobójczego.

Maszyny mają być dostępne na rynku do 2023 roku i udostępniane zainteresowanym rolnikom w ramach usługi w cenie 400 funtów.

Roboty do zwalczania chwastów mogą obniżyć koszty uprawy o 40 proc.

SRC uważa, że dzięki wykorzystaniu tych trzech robotów, koszty uprawy można zredukować o 40 proc. a użycie ŚOR ograniczyć nawet o 95 proc.

Roboty działają na zasadzie tzw. zappingu, czyli rażenia chwastów za pomocą prądu. Metoda ta została opracowana przy współpracy SRC i RootWave (kolejny brytyjski start-up) i polega na wytworzeniu ładunku elektrycznego, który dosięga do korzeni chwastów.

Co prawda, zapping nie jest tak skuteczny jak klasyczne pestycydy,  ale jest dużo bardziej precyzyjny i mniej szkodliwy dla roślin uprawnych oraz zapylaczy. Ostatecznie metoda ta pozytywnie wpłynie także na ochronę bioróżnorodności i obszarów rolniczych.

XPower od Case IH też zwalcza chwasty prądem 

Prace nad zwalczaniem chwastów za pomocą prądu prowadzone są już jakiś czas na świecie.

W 2019 roku Case IH wprowadził na rynek urządzenie XPower opracowane przy współpracy z firmą Zasso służące do zwalczania chwastów prądem, o którym przeczytacie tutaj: Case będzie niszczyć chwasty prądem. Jak to ma działać?

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał 
Zdjęcie: Small Robot Company

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 06:14