StoryEditorchoroby

Choroby podsuszkowe - objawy, szkodliwość i zwalczanie

20.02.2020., 13:02h
Choroby podsuszkowe to cały kompleks i wielu sprawców. Oczywiście sprzyja im duży udział zbóż w zasiewach i monokultura. Sprzyjają też błędy w zmianowaniu, bo przemyślana rotacja gatunków i wiedza o przedplonach, których podsuszki nie lubią, jest istotna.  
Niedawno przybliżaliśmy biologię dwóch ważnych chorób podsuszkowych – łamliwości źdźbła zbóż i traw oraz fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni. Do tego grona trzeba dopisać zgorzel podstawy źdźbła, zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, ostrą plamistość oczkową (rizoktonioza), ale także fuzaryjną zgorzel siewek i zgorzel siewek zbóż.

Najważniejsze w ograniczaniu chorób podsuszkowych jest przemyślane zmianowanie

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z wymienionych chorób jest najgroźniejsza, ale większość badaczy za taką uważa łamliwość źdźbła zbóż i traw, a za stanowiącą coraz większe zagrożenie i najbardziej kosztowną w zwalczaniu – zgorzel podstawy źdźbła. Czasami to jednak zgorzel fuzaryjna jest przyczyną złego przezimowania plantacji i największych strat. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła skala zagrożenia ostrą plamistością oczkową.

Przy prawidłowym, zdrowym płodozmianie zagrożenie tymi chorobami można mocno ograniczyć, ale jak wskazują badania, np. łamliwość podstawy źdźbła zbóż i traw może się rozwijać w zbożach niezależnie od przedplonu, na najlepszych stanowiskach. O jej szkodliwości d...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 11:55