StoryEditorpozostałe rośliny

Czas na cięcie drzewek po zbiorach wiśni i czereśni

08.09.2020., 11:09h
Optymalnym terminem do wykonania cięcia jest okres po zbiorach owoców. A żeby cieszyć się obfitym owocowaniem w kolejnych latach, należy pielęgnować drzewa zgodnie z zasadami prawidłowej agrotechniki, wśród których jest właśnie cięcie.
Ponieważ drzewa pestkowe szybko zapadają na choroby kory i drewna, a otwarte rany po cięciu temu sprzyjają, dlatego ważne jest, by rany pozostawione przez piłę lub sekator szybko się zagoiły, co najlepiej przebiega latem. Ważny jest także sposób cięcia, bowiem od niego również zależy jak szybko rana się zagoi. Proces gojenia postępuje tym szybciej, im rana jest mniejsza a powierzchnia gładsza. Jednak po usunięciu grubych konarów, nawet latem, nie możemy zapominać o posmarowaniu powierzchni cięcia farbą emulsyjną lub innym preparatem do zabezpieczania ran np. Funabenem. Pamiętajmy również, by korygowanie koron zakończyć najpóźniej do połowy września. W przeciwnym razie cięcie zmniejszy mrozoodporność drzewa, szczególnie wówczas gdy niskie temperatury wystąpią już w listopadzie, a tego wykluczyć nie można. Poza tym warunki pogodowe nie zawsze sprzyjają, a cięcie wykonujemy tylko podczas suchych i ciepłych dni.

Należy przycinać drzewka

W praktyce ogrodniczej utarło się, że skracając przyrosty wiśni i czereśni, należy pozostawić nad pąkiem tzw. czop, który ma zapobiegać infekcjom. Wyniki badań jednak tego nie potwierdzają...
Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 18:26