StoryEditoragrotechnika

Dokrzewiający, podstawowy, korekcyjny i na dokłosie – kiedy i jak wykonać zabieg w zbożach?

20.02.2020., 23:02h
Tegoroczne konferencje zimowe Syngenta u progu sezonu 2020 skupione były merytorycznie na kilku aktualnych tematach, z którymi muszą mierzyć się rolnicy planując wiosenną ochronę swoich upraw. Jednym z nich jest zmniejszająca się liczba substancji czynnych, a także zmiany agroklimatu.
O strategiach ochrony zbóż w zmieniających się warunkach klimatycznych mówiła w Ciechocinku dr hab. Marta Damszel z UWM w Olsztynie. Intensywne technologie produkcji zbóż wymagają ochrony, ale też odpowiedniej regulacji wzrostu i rozwoju roślin, jednym słowem skracania i pogrubiania źdźbeł. Ten temat w nawiązaniu do zeszłorocznych komplikacji przy zabiegach skracania przybliżył rolnikom dr Andrzej Bruderek z Syngenta.

Optymalny rozwój przy 600–700 źdźbeł pszenicy na metrze kwadratowym

Jak podkreślał dr Andrzej Bruderek – odmiany są bardziej i mniej podatne na wyleganie, przy czym ryzyko wylegania w dużym stopniu zależy od agrotechniki. Przede wszystkim termin i gęstość siewu, z których wynika liczba rozkrzewień i ostateczne zagęszczenie łanu, ale też poziom nawożenia azotowego. W pszenicy ozimej optymalnym zagęszczeniem łanu jest uzyskanie 600–700 kłosów na metrze kwadratowym. Przy takim zagęszczeniu uzyskamy optymalny rozwój kłosów i wypełnienie ziarniaków.

Od oceny struktury łanu, od zakładanego potencjału plonowania i przebiegu pogody zależy intensywność regulacji łanu zbóż. Jeżeli z wczesnowiosennej oceny łanu wynika, że ...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 02:15