StoryEditorAgrotechnika

Jak bezpieczenie dokarmiać i chronić rośliny w jednym przejeździe?

03.09.2019., 09:09h
Dosłownie za chwilę na pola ruszą opryskiwacze w celu wykonywania różnych zabiegów ochrony roślin i dokarmiania dolistnego. Często rolnicy tworzą bardzo złożone mieszaniny nawozów i środków ochrony roślin. Ma to sens ekonomiczny, ale jest to też igranie z bezpieczeństwem takich zabiegów dla roślin.
Plusem stosowania mieszanin jest wg badań IOR–PIB Oddział Sośnicowice, oszczędność 40% paliwa i 30% robocizny w porównaniu z ich osobną aplikacją. Nie bez znaczenia jest mniejsze zagęszczenie gleby maszynami (mniej przejazdów). To może dać wiele korzyści, bo często terminy zwalczania chwastów, chorób, szkodników i dokarmiania dolistnego roślin uprawnych pokrywają się. 

Mieszanie substancji niesie ze sobą ryzyko

Niestety, mieszanie różnych składników zawsze jest niebezpieczne. Własne eksperymenty zamiast korzyści mogą prowadzić do uszkodzeń roślin, gorszej skuteczności, zatykania dysz. Przyczyną tego może być niezgodność chemiczna lub fizykochemiczna mieszanych produktów, a także twardość wody, za niska temperatura roztworu (obniża ją np. rozcieńczany mocznik) i zła kolejność mieszania.

Pamiętajmy, aby tworząc złożone mieszaniny zawsze używać zmniejszonych stężeń nawozów. Trzeba też przestrzegać zbadanych zasad w zakresie kolejności dodawania różnych produktów do roztworu. Niestety, tworząc takie miksy nawet sprawdzone w badaniach może dojść do nieprzewidzianych reakcji w roztworze, bo to zależy między innymi od pH i j...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 10:40