Obornik rzeczywiście potrafi na użytkach zielonych zdziałać cuda. Nie ma jednak tutaj korelacji, że im więcej, tym lepiej. Przypominam, że ten doskonały nawóz zaleca się stosować na użytkach zielonych w ilości nie więcej niż 20 t/ha i co 3–4 lata.
Jak często stosować obornik?
Obornik stosowany na użytki zielone korzystnie wpływa na poprawę składu botanicznego runi i poprawia wartość pokarmową paszy. Jako nawóz o wielostronnych właściwościach wpływa na zwiększenie masy korzeniowej roślin. Po zastosowaniu obornika poprawiają się właściwości fizykochemiczne i biologiczne gleb, gleba staje się cieplejsza zwiększa się aktywność życia biologicznego gleby.
Fosfor i potas z obornika są tak samo dostępne dla roślin jak z nawozów mineralnych, zatem całkowita zawartość składnika odpowiada jednocześnie takiej samej ilości składnika działającego. W pierwszym roku dostępne jest dla roślin 40% wniesionego do gleby z obornikiem fosforu i 70% potasu, a w drugim roku odpowiednio 30% fosforu i 20% potasu. Reszta wniesionego z obornikiem fosforu i potasu dostępna jest w trzecim i czwartym roku.
Trzeba pamiętać, że tylko 30–40% azo...